Malý a záhadný národ. Gagauzové žijí na jihu Moldavska a hrají roli i v plánech Kremlu
Gagauzsko je v Česku pořád docela neznámý pojem. Není moc lidí, kteří by ho dokázali najít na mapě. V poslední době se o tomhle regionu na jihu Moldavska – při hranicích s Rumunskem – ale mluví čím dál víc.
A není to proto, že Gagauzové drží jeden nečekaný primát a tvoří jako národ nejzápadnější výspu turkického osídlení v Evropě. Takovým posledním momentem, kdy se na Gagauzsko obrátila pozornost, byly moldavské prezidentské volby.
Maia Sanduová, která si v nich zajistila druhý mandát, získala na svou stranu v Gagauzsku jen minimum voličů. Víc hlasů dostala dokonce i v separatistickém Podněstří.
Kdo jsou vůbec Gagauzové? Proč nemohou přijít na chuť Kišiněvu? A jsou opravdu proruskou pátou kolonou, kterou může Kreml využít k další destabilizaci už tak slabého moldavského státu?
I to jsou otázky, na který se pokouší odpovědět pořad Za obzorem, který připravili Ondřej Soukup a Tomáš Havlín.
Související
-
Přijde po Ukrajině na řadu Moldavsko?
Válka na Ukrajině dopadá nejen na moldavskou bezpečnost, ale také na její ekonomiku. V podzimních prezidentských volbách se opravdu ukáže, kam se země vydá.
-
Analytik: Moldavsko je izolované, teď ale volá o pomoc. Rusko v něm plánuje převrat už déle než rok
Moldavsko během dneška uzavřelo svůj vzdušný prostor. Důvodem jsou obavy ze státního převratu iniciovaného Ruskem, na jehož riziko upozornila prezidentka Maia Sanduová.
-
Ukrajina a Moldavsko chtějí plné členství v EU, ne žádné alternativy, tvrdí analytik
Zaslouží si zvláštní přístup při svém uchazečství o členství v EU válkou sužovaná Ukrajina? Debatují europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a analytik David Stulík.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.