Aplikace českých studentů vyhrála slovenský hackaton. Pomůže zdravotníkům snížit riziko nákazy
Během minulého víkendu se na Slovensku odehrál hackaton „Hack the crisis“, ve kterém dobrovolníci hledali technologické zlepšováky, které pomůžou v aktuální situaci. Vítězem se stala česká aplikace Smart Triage pro chytré telefony, díky které se v nemocnici minimalizuje kontakt pacienta s formuláři a dalšími předměty.
Aplikace českých studenů by měla pomocí QR kódů usnadnit a zrychlit odbavení lidí testovaných na koronavirus. Tím se omezí riziko infikování zdravotníků.
Všechny údaje, které pacienti vyplňují do papírových formulářů, zadají do svého mobilu. Zdravotníci pak už budou jen z displejů telefonů skenovat unikátní QR kódy se všemi potřebnými údaji o pacientovi. Odpadne tím riziková komunikace i zdržení způsobená opakovanou dezinfekcí například desek s papírovými formuláři.
Čtěte také
Vložení požadovaných dat do aplikace, která generuje unikátní QR kód, není obtížné. Jedná se o údaje o tělesné teplotě, kašli či bolesti na hrudi. Pro vývojáře ale byla výzvou práce s citlivými osobními údaji pacienta.
„Celý proces funguje offline, takže data se nikam neodesílají,“ říká Vasil Kostin, člen vývojářského týmu a student třetího ročníku 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. S daty pak pracují jen sami zdravotníci, případná rizika by podle vývojářů proto měl nést zřizovatel zdravotnického zařízení.
Pacient se ve Smart Triage nemusí bát o únik dat.
Vasil Kostin
Projekt počítá s lidmi, kteří neumějí s chytrými telefony zacházet. Potřebné údaje by s takovými pacienty do služebního telefonu vyplnil zdravotník na příjmu. Pacient se pak po nemocničních pracovištích bude pohybovat s vytištěným QR kódem.
Vývojáři by do týdne rádi spustili beta testování. Prvním zařízením, kde by se nová aplikace mohla testovat v reálném nasazení, by měla být pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Aplikace bude prý hotova koncem dubna. S ohledem na situaci bude k dispozici bezplatně.
Psychické zdraví je stejně důležité jako fyzické
Čtěte také
Medvěd z dalšího oceněného projektu Bearwith.life bude prostřednictvím aplikace nabízet různé aktivity – bude připomínat kondiční cvičení, ale také že je čas někomu zavolat nebo uvařit.
„Sociální izolace může vést k velmi vážným zdravotním problémům. Podle americké psychologické asociace se dlouhodobá sociální izolace rovná dopadům vykouření 15 cigaret denně,“ říká Pavol Guričan z Bearwith.life.
Víkendového hackatonu „Hack the Crisis“ se podle organizátorů zúčastnilo celkem 30 týmů, čímž se podle nich stal největším v historii Slovenska. Celosvětový hackathon proti kornavironé krizi je naplánován na velikonoční svátky.
Související
-
Covid-19 má i tygr ze zoo v New Yorku, píší The New York Times
O nemoci se toho pořád ještě mnoho neví, ale když může koronavirus chytit tygr, proč by se totéž nemohlo stát obyčejné kočce? A mohl by se od ní pak nakazit člověk?
-
Rychlé testy, připravené zdravotnictví a důvěra ve vládu snižuje počet obětí koronaviru v Německu
Německo má už přes sto tisíc případů koronaviru a patří v Evropě k nejpostiženějším zemím. Má také jeden z nejnižších počtů úmrtí vůči počtu nakažených. Co dělá jinak?
-
Dětské obličeje ochrání respirátory vytištěné přímo pro jejich proporce
Odborníci z ČVUT připravují ve spolupráci s brněnskými antropology tisková data pro výrobu dětských respirátorů. Vyslyší tak prosby rodičů nemocných dětí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka