Antikoncepce vajíčka nepoškozuje, ale vyvolává falešnou jistotu, říká reprodukční bioložka
Život každého začal splynutím spermie a vajíčka. „Je to situace spíš nepravděpodobná než pravděpodobná,“ říká Zuzana Holubcová z Ústavu histologie a embryologie Lékařské fakulty Masarykovy univerzity. „Protože se toho může tolik pokazit! Už ve fázi vzniku pohlavních buněk, jejich vzájemného potkání, rozpoznání, kompatibility, životaschopnosti zárodku bez genetických a vývojových vad… Někdy vnímáme početí jako samozřejmost, ale z pohled embryologa to tak není.“
Zatímco spermie vznikají ve velkých skupinách co 72 dní během plodného života muže, ženská vajíčka jsou na tom jinak.
Čtěte také
„Vznikají v ženském organismu už ve chvíli, kdy je žena embryem. A potom s ní zažívají všechno dobré a zlé až do chvíle, kdy dají vzniknout embryu, nebo zaniknou. Všechno si v uvozovkách pamatují, co jíme, jestli jsme ve znečištěném prostředí. Všechno,“ popisuje Holubcová s tím, že některé „poruchy“ vajíčka mohou vzniknout už v době, kdy žena sama byla embryem, některé ale vznikly v průběhu života.
Dojde molekulární lepidlo
Zhruba v pětatřiceti letech ženy začne kvalita vajíček prudce klesat. „Zvýšení předčasného rozchodu chromozomů nastává už třeba v osmadvaceti letech, ale v pětatřiceti je to výrazné,“ říká reprodukční bioložka.
Čtěte také
„Molekulární vysvětlení spočívá v tom, že chromozomy u sebe drží takové molekulární lepidlo, které se časem vymývá. A když není, tak se chromozomy rozejdou,“ vysvětluje Holubcová s tím, že podrobnosti tohoto principu ještě nejsou dopodrobna známé. A dodává, že z evolučního hlediska nešlo ještě donedávna o problém – ženy rodily dříve a v pětatřiceti už mohly být babičkami.
Podle Holubcové ale neplatí, že užívání hormonální antikoncepce dlouhodobě poškozuje vajíčka. „Ale je pravda, že antikoncepce vyvolává falešný pocit, že je všechno v pořádku, protože žena může nemít deset dvacet let ovulace a dozví se to až po letech, po vysazení. Určitě by předepsání mělo předcházet důsledné gynekologické vyšetření,“ doporučuje reprodukční bioložka a dodává: „Antikoncepce má také řadu pozitivních dopadů, třeba jako prevence nádorů.“
Čtěte také
Kdy a jak začít s osvětou o reprodukčním zdraví, si není Holubcová jistá. „Středoškoláci mají přesně opačný problém – jak nepočít. A rozhodně není naší ambicí někomu přikazovat, kdy má mít děti, protože život je složitý a není jen o biologii. Ale mělo by to být o tom, abychom si byli vědomi, že tu jsou limity,“ navrhuje.
Doporučení, jak se biologicky připravit na rodičovství, shrnuje web mojereprodukcnizdravi.cz.
Více si o reprodukčním zdraví, kvalitě spermií i vajíček poslechněte v audiozáznamu Studia Leonardo.
Související
-
Polská církev chce léčit homosexualitu. „Je posedlá sexem, řeší jen koitus,“ tvrdí spolek Logos
Polští katoličtí biskupové by rádi léčili homosexualitu, transsexualitu a další projevy sexuální orientace. „Věřím, že to myslí dobře,“ říká Jana Jochová.
-
Kdo je zodpovědný, když antikoncepce selže nebo uškodí? Jak řeší mladí Češi a Češky antikoncepci
„Zatímco žena je plodná několik dnů v měsíci, u mužů se tvoří desítky milionů spermií denně, proto je to s antikoncepcí pro ně těžší.“
-
Začíná podcast Pod kontrolou. Poslouchejte, jak antikoncepce ovlivňuje naše vztahy a sex
Ve čtvrtek 17. září startuje na Radiu Wave série Pod kontrolou. V příbězích sedmi mladých lidí otevírá téma ochrany proti početí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.