Anna Politkovská a Boris Němcov kritizovali Putina. Zastřelili je, vražda se nikdy nevyšetřila

5. říjen 2024

Dvě z nejvýznamnějších osobností ruské protiputinovské opozice byly zastřeleny. Novinářka Anna Politkovská v roce 2006 a politik Boris Němcov v roce 2015. Objednavatele těchto vražd se ruským úřadům nepodařilo vypátrat. Jejich příběhu se věnuje druhá řada série Českého rozhlasu Plus Politické vraždy.

Anna Politkovská se dlouhodobě věnovala hlavně korupci v ruských vládních strukturách, poměrům v ruské armádě a situaci v Čečensku. Její texty – dokumentární, ovšem s velmi hlubokou reflexí – měly velký ohlas mezi kriticky naladěnou částí ruské společnosti a také v zahraničí.

Bylo jí často vyhrožováno a figurovala na seznamu „nepřátel ruské vlasti a státnosti“. Zastřelena byla v domě, kde bydlela, a znám je nejméně jeden další atentát, který se jí podařilo přežít.

Náměstí Borise Němcova

Boris Němcov byl jedním z mladých politiků, kteří začali svou kariéru v době Gorbačovovy perestrojky. V průběhu 90. let vykonával různé politické funkce, v letech 1997 až 1998 byl dokonce vicepremiérem a Boris Jelcin s ním nějakou dobu počítal jako se svým nástupcem.

Čtěte také

Stejně jako Politkovská patřil i Němcov mezi přední kritiky Vladimira Putina a režimu, který prezident postupně v Rusku nastoloval. Jako významný občanský aktivista byl několikrát zadržen a dokonce i krátce vězněn.

Zastřelen byl v těsné blízkosti Kremlu, krátce po tom, co poskytl nezávislé rozhlasové stanici svůj poslední rozhovor. Všechny kamery v okolí vraždy byly – údajně kvůli údržbě – vypnuty...  

Náměstí Pod kaštany v Praze 6, kde sídlí ruské velvyslanectví, bylo po Němcovovi přejmenováno v roce 2020. Ve stejném roce byla nedaleká promenádní cesta ve Stromovce pojmenována po Anně Politkovské.

V pořadu hovoří rusista Libor Dvořák a historik a filosof Petr Hlaváček. Zazní ukázky z odborné literatury včetně pasáží z Ruského deníku Anny Politkovské.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související