Libor Dvořák: Vrah Borise Němcova byl odsouzen. Je ale jen vražednou zbraní
Čečenec Zaur Dadajev, usvědčený z předloňské vraždy ruského opozičního politika Borise Němcova, byl dnes v Moskvě odsouzen k dvaceti letům odnětí svobody. Prokurátorka přitom žádala doživotí. Čtveřice spolupachatelů si má podle vojenského soudu odpykat tresty od 11 do 19 let, informovala agentura Interfax. Obhájci odsouzených se hodlají odvolat, prokurátorka má v úmyslu se k takové možnosti vyjádřit až po prostudování rozsudku.
Soudce Jurij Žitnikov v rozsudku uvedl, že trest si má odsouzenec odpykat v nápravném zařízení s přísným režimem. Ještě dříve Dadajevovi vyměřil 17 let za nájemnou vraždu a sedm let za nezákonné držení zbraně, což nakonec shrnul do zmíněných 20 let.
„Nejsem vinen, věřím v Alláha a neskloním se před nikým. Ani před prokuraturou, ani před (vyšetřovatelem) Krasnovem, ani před (tajnou službou) FSB," prohlásil Dadajev. Řekl také, že jeho doznání bylo vynuceno mučením.
Pěkná procházka
Bezprostřední vrazi byli poměrně snadno odhaleni, ale ti, kdo si to celé vymysleli, rozhodně ne. Přísně vzato je to úplně stejné, jako když najdete vražednou zbraň, ale střelce ne – přestože na pažbě jsou jeho poměrně jasné otisky prstů. Libor Dvořák
Tresty od 11 do 19 let, ostatně dostali i čtyři Dadajevovi spolupachatelé, jejichž vina spočívá v tom, že Němcova sledovali, zkoumali jeho každodenní životní rytmus a připravovali ideální místo pro tento hrůzný čin.
Paradoxem je, že jim nakonec pomohl sám Němcov, který osudového 27. února 2015 poslal šoféra domů, protože se v obchodním domě GUM na Rudém náměstí sešel se svou přítelkyní, ukrajinskou modelkou Annou Durickou a chtěl si s ní přes Velký kamenný most udělat pěknou procházku. Vražednému komandu tak jeho příšerný úkol zjednodušil.
Zbraň bez střelce
Potrestáni tedy s největší pravděpodobností budou přímí pachatelé zločinu – připomeňme, že už předem zmínili odhodlání se odvolat, ať už soud dopadne jakkoli. Nejhorší ale jako vždy v Rusku je, že ani v tomto případě, kdy byl úkladně zabit nejvýraznější představitel tzv. nesystémové opozice, nemáme nejmenší tušení, kdo si jeho vraždu objednal.
Je to zkrátka úplně stejné jako v případě významné odpůrkyně Vladimira Putina novinářky Anny Politkovské: bezprostřední vrazi byli poměrně snadno odhaleni, ale ti, kdo si to celé vymysleli, rozhodně ne. Přísně vzato je to úplně stejné, jako když najdete vražednou zbraň, ale střelce ne – přestože na pažbě jsou jeho poměrně jasné otisky prstů.
Vyšetřování naoko
Mnozí lidé z okruhu Borise Němcova, především jeho dcera Žanna, se domnívají, že vyšetřování právě z těch důvodů, aby objednavatel nebyl odhalen, probíhá víceméně spíš naoko.
Jeden důkaz za všechny: na pravděpodobného hlavního organizátora této nájemné politické vraždy Ruslana Muchutdinova byl sice vydán mezinárodní zatykač, ale o jeho vydání ze Spojených arabských emirátů, kam okamžitě po vraždě zmizel, vlastně nikdo neusiluje.
Sakrální oběť
Mnozí lidé z okruhu Borise Němcova, především jeho dcera Žanna, se domnívají, že vyšetřování právě z těch důvodů, aby objednavatel nebyl odhalen, probíhá víceméně spíš naoko. Libor Dvořák
Je tu však ještě děsivější okolnost: Hned po zločinu označil mluvčí prezidenta Putina Dmitrij Peskov vraždu za „provokaci, která má destabilizovat politickou situaci v zemi“ a že Němcov se mohl stát „jakousi sakrální obětí pro ty, kteří se v zájmu dosažení svých politických cílů neštítí žádných metod“. Pokud někdo stále ještě nechápe, Peskov opozici obvinil, že si Němcova zabila sama.
Termínu „sakrální oběť“ ovšem jako první 29. února 2012 užil sám ruský prezident, když o tzv. nesystémové opozici řekl: „Už deset let se pokoušejí takovou oběť najít… To vím a říkám vám to se vší jistotou. Tu sakrální oběť přitom hledají mezi známými lidmi. Až ji najdou, tak ji s prominutím sami oddělají a pak budou z tohoto činu vinit státní moc.“ Od Vladimira Putina jsme už za ta léta slyšeli hodně cynických výroků, ale tenhle je asi nejstrašnější.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.