Ani od září nebudou PCR testy ve všech školách, ale jen tam, kde je kapacita, plánuje ministr Plaga
První testy, které po prázdninách čekají žáky základních škol, nebudou ověřovat jejich znalosti, ale to, jestli nemají koronavirus. Nebude to ale přesnějšími PCR testy všude, jak si přál ministr školství Robert Plaga (za ANO): „Odpověď ministerstva zdravotnictví byla stejná jako posledních 15 měsíců: není dostatek kapacit k takto masivnímu protestování celé školské republiky PCR testy.“
„Mě to mrzí, protože si myslím, že by ty kapacity mohly být navýšeny například metodou poolingu,“ dodává Plaga s tím, že ministerstvo zdravotnictví ještě před měsícem prosazovalo PCR testování.
Čtěte také
Po vyhodnocení situace a kapacit laboratoří ovšem ministerstvo zdravotnictví přišlo s variantou kombinace antigenních testů a možnosti PCR testů tam, kde je pro to dostatečná kapacita. „Proč k navýšení kapacit nedošlo, to je správná otázka, ale ne na mě,“ reaguje Plaga.
Současně odmítá, že by vláda šetřila na testování:
„Kdyby ministr zdravotnictví přišel s tím, že potřebuje peníze na rozšíření kapacit – kterýkoli z předchozích ministrů –, tak věřím, že by to vláda podpořila. Opakuji, že ten, kdo zavírá a otevírá školy a rozhoduje o režimových opatřeních a je zodpovědný za strategii testování a očkování, není ministr školství, byť se to týká škol,“ zdůrazňuje.
130procentní plat
Podle novely zákona o pedagogických pracovnících by od příštího roku měli mít učitelé nárok na plat ve výši 130 procent průměrné mzdy. Návrh ovšem uvízl ve sněmovně.
Čtěte také
„Je to předvolební boj, jehož rukojmím se stal můj zákon o pedagogických pracovnících. Pro mě je klíčové, pokud novela neprojde, aby se to nepropsalo do rozpočtu – aby se ty čtyři roky, kdy jsme poctivě zvyšovali platy, nepokazily v roce 2022,“ uvádí Plaga.
Spolek Učitelská platforma ovšem poukazuje na to, že dosavadní zvyšování platů bylo jen splácením dluhů z minula. A aby platy učitelů byly konkurenceschopné i do budoucna, je prý třeba systémové řešení.
Byl bych velmi rád, abychom všichni pochopili, že učitelské povolání má být ohodnoceno.
Robert Plaga
„Rétorika o čtyřech letech, že se po dvaceti letech skutečně přidává do školství, že je to jen splácení dluhu z minula, je špatná. Vyvolává ve zbytku společnosti konkurenční boj a byl bych velmi rád, abychom všichni pochopili, že učitelské povolání má být ohodnoceno,“ upozorňuje ministr.
Čtěte také
Už od roku 1992 podle něj strany do svých volebních programů dávají, že plat učitele má dosáhnout 130 procent průměrné mzdy v národním hospodářství. „První rok, kdy se to podaří, bude rok 2021. To, co je tu dvacet let v prostoru, se podařilo teprve teď,“ uzavírá Plaga.
Jak školy zvládly distanční výuku? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Letní aktivity podpoříme, zkracování prázdnin se ale nechystá, ubezpečuje ministr školství Plaga
„Máme vyčleněno 250 milionů korun, které budeme cíleně dávat do škol a budeme posilovat jejich rozpočty pro adaptační pobyty, doučování,“ zdůrazňuje Plaga.
-
Jen asi dvě stovky škol mají řízené větrání. Obce potřebují poradit s dotacemi, míní experti
Jak větráme ve veřejných budovách, například ve školách? Co to znamená mít uvnitř čistý vzduch? A jak naše uvažování o tom ovlivnila covidová éra?
-
Distanční výuka nutně není méně kvalitní, maturitní test letos zvládne i osmák, kritizuje pedagog
„Učitelé jasně řekli, že distanční výuka neznamená tak dramatické snížení kvality výuky, vlastně téměř žádné, aby to opravňovalo takto šílený zákrok do maturitní zkoušky.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.