Andrej Babiš: Roušky? Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví
Podle původního záměru premiéra Andreje Babiše se plošná opatření proti šíření koronaviru neměly zavádět. Platilo to až do pondělní tiskové konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).
Čtěte také
Ve čtvrtek ale bylo vše jinak. Premiér se rozhodl naslouchat „lidu“ a ministerstvo muselo některá opatření upravit, a to tento týden už potřetí.
„Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí,“ řekl premiér v ČT. „Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere,“ dodal Babiš.
Co tedy platí? Pro školy, obchody, restaurace nebo třeba kadeřnictví roušky povinné nebudou.
Naopak nasadit si je musíte na úřadech, v sociálních a zdravotních zařízeních, ve veřejné dopravě a ve volebních místnostech. A taky na akcích s účastí více než sto lidí, tedy třeba v kině, divadle nebo v kostele.
Ptáme se...
Jakou váhu má expertní hlas ve vládním rozhodování? Kdy mají své slovo hygienici a kdy politici? Jaká další opatření, třeba i ve světě jsou smysluplná, a jaká nejsou? Co říkáte na postup ve schvalování plošných opatření? Má vláda po půl roce už nějakou cestovní mapu?
Výrok týdne analyzují epidemiolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran a politolog z Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek.
Související
-
Opět nová pravidla pro roušky. Povinné nebudou ve školách ani obchodech
Nosit roušky nebude od září potřeba v obchodech a službách pro zákazníky. Znovu se epidemická situace zhodnotí koncem září, uvedl ministr Vojtěch.
-
Nová pravidla pro roušky. Povinné budou od září v kadeřnictvích i restauracích
Roušky budou od září povinné v kadeřnictvích a dalších podobných službách či restauracích mimo dobu konzumace, povinné budou pro hosty i obsluhu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.