Andrej Babiš: Roušky? Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví

21. srpen 2020

Podle původního záměru premiéra Andreje Babiše se plošná opatření proti šíření koronaviru neměly zavádět. Platilo to až do pondělní tiskové konference ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

Čtěte také

Ve čtvrtek ale bylo vše jinak. Premiér se rozhodl naslouchat „lidu“ a ministerstvo muselo některá opatření upravit, a to tento týden už potřetí.

„Jsem trochu v šoku z toho, co vypadlo z ministerstva zdravotnictví. Vůbec se mi to nelíbí,“ řekl premiér v ČT. „Používám selský rozum a plno věcí mi hlava nebere,“ dodal Babiš.

Andrej Babiš (ANO) s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO)

Co tedy platí? Pro školy, obchody, restaurace nebo třeba kadeřnictví roušky povinné nebudou.

Naopak nasadit si je musíte na úřadech, v sociálních a zdravotních zařízeních, ve veřejné dopravě a ve volebních místnostech. A taky na akcích s účastí více než sto lidí, tedy třeba v kině, divadle nebo v kostele.

Ptáme se...

Jakou váhu má expertní hlas ve vládním rozhodování? Kdy mají své slovo hygienici a kdy politici? Jaká další opatření, třeba i ve světě jsou smysluplná, a jaká nejsou? Co říkáte na postup ve schvalování plošných opatření? Má vláda po půl roce už nějakou cestovní mapu?

Výrok týdne analyzují epidemiolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran a politolog z Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek.

Spustit audio

Související