Alexej Navalnyj dosáhl postavení vůdce ruské opozice, Putinův režim ho zničil
„Sám jsem si vybral svůj osud,“ řekl v létě 2013 ruský bloger Alexej Navalnyj. Jaký byl jeho vztah ke zbytku ruské opozice? Proč se vůbec vracel do Ruska? A má smysl o něm hovořit jako o mučedníkovi? Nad tím se v pořadu Portréty zamyslí komentátor Libor Dvořák.
Navalnyj se narodil v červnu 1976, vystudoval práva a finančnictví v Moskvě a absolvoval půlroční studium na americké Yaleově univerzitě. Do politiky vstoupil v roce 2000 v řadách liberální strany Jabloko Grigorije Javlinského, ze které byl ale vyloučen za nacionalistické postoje.
Čtěte také
V dalších letech se zaměřil na kritiku korupce. Kupoval akcie polostátních koncernů, aby se jako menšinový akcionář domohl přístupu k informacím o hospodaření, a následně na svém blogu psal o nepravostech a zpronevěrách. Několikrát skončil na kratší dobu ve vězení kvůli organizování nepovolených demonstrací. Ruské soudy postupně zakázaly činnost fondů a štábů spojených s Navalným kvůli jejich „extremistické“ činnosti.
V roce 2013 byl odsouzen za údajnou zpronevěru v dřevařské firmě Kirovles k nepodmíněnému trestu pěti let odnětí svobody. V prosinci 2014 dostal Navalnyj podmíněný trest odnětí svobody v délce 3,5 roku za údajnou zpronevěru 27 milionů rublů francouzské kosmetické firmy Yves Rocher. Firma přitom tvrdila, že neutrpěla žádnou škodu a Evropský soud pro lidská práva shledal tehdejší proces nespravedlivým.
Často na samotce
V roce 2017 neznámý kolemjdoucí chrstnul Navalnému v Moskvě do tváře tekutinu s toxickou látkou, opozičník se musel léčit ve Španělsku a po zásahu téměř přestal vidět na pravé oko. Bojem proti korupci mezi ruskými elitami dosáhl postavení vůdce opozice, těšil se pověsti charismatického řečníka a byl vnímán jako nejvýraznější kritik režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.
Čtěte také
Ruské úřady Navalného opět uvěznily v lednu 2021, hned po návratu z Německa, kde se léčil z otravy bojovou látkou novičok. Navalnyj obvinil z otravy Kreml (ten nařčení odmítl a zpochybnil samotný fakt otravy). Další proces s Navalným začal v únoru 2022 přímo ve věznici; za údajný podvod a z pohrdání soudem dostal devět let vězení. Znovu byl odsouzen v srpnu 2023 na 19 let vězení za údajné založení a financování extremistické organizace a za výzvy k extremismu.
Z věznice Melechovo byl před Vánocemi 2023 převezen do vězeňské kolonie na Sibiři, asi 60 kilometrů za polárním kruhem. Potýkal se s bolestmi zad a nohou, nemocemi, kvůli zásahu dozorců nemohl spát, držel několik týdnů hladovku a často byl na samotce. Dne 16. února 2024 ruské úřady oznámily, že Navalnyj zemřel, bylo mu 47 let. Ruská opozice i představitelé západních zemí ze skonu Navalného obvinili Putina a jeho režim.
Související
-
Pazderka: Kreml dělal všechno pro to, aby se Navalného zbavil. Bude téměř nemožné ho nahradit
Krutá rána pro ruskou opozici. Největší kritik Putinova režimu Alexej Navalnyj je po smrti. Tvrdí Moskva. Co se stalo? A co to znamená pro budoucnost ruské opozice?
-
Navalnyj varuje před občanskou válkou. „Nevidím tam subjekt, který by to zařídil,“ soudí Votápek
Světoví politici považují pád letadla a Prigožinovu smrt za nepřekvapivé. Jako Putinovu pomstu je označil Joe Biden nebo ministři Annalena Baerbocková a Zbigniew Rau.
-
Proč se Kreml tolik bojí Alexeje Navalného? Odhaluje korupci a představuje alternativu, soudí ekonom
Navalnyj nejen formuluje, co je třeba udělat, ale také jak. Jeho YouTube sledují čtyři miliony lidí, síť jeho stoupenců je nejefektivnější politickou stranou v Rusku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.