Alexandr Mitrofanov: Scénáře Putinova tranzitu moci a trend militarizace

22. březen 2019

Zpráva o tom, že prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev po bezmála třiceti letech ve funkci odstoupil, zasáhla ve druhé polovině končícího týdne přirozeně nejvíce samotný Kazachstán.

Na druhém místě, co se týče efektu, bylo nejspíše Rusko.

Alexandr Mitrofanov: Ruské represivní složky vyhlásily boj internetu a „závadové“ mládeži

Moskevská demonstrace za svobodu internetu

Mítink za svobodu internetu a proti snaze Kremlu odříznout Rusko od světové sítě navštívilo minulou neděli v Moskvě přes 15 tisíc lidí.

Jedním z hlavních témat, která se rozebírají v ruském veřejném prostoru, totiž je, zda a jestli vůbec opustí Kreml v roce 2024, kdy mu vyprší poslední ústavní termín prezidentství, Vladimir Putin. Agentura Bloomberg následně vydala zprávu, kde shrnula případné varianty procesu, kterému se v Rusku říká tranzit moci.

Podle první bude vytvořen společný stát s Běloruskem a Putin se stane novým prezidentem. Druhá varianta počítá s tím, že Putin sice odejde z funkce prezidenta, ale zůstane vládcem země na postu šéfa buďto Rady bezpečnosti státu, anebo Státní rady.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jehož vládnutí je stejně autoritářské jako Putinovo, však nechce, aby jeho země byla Ruskem pohlcena. Běloruské ministerstvo zahraničí zveřejnilo bezprecedentně tvrdý odsudek na adresu ruského velvyslance, kterého nazvalo nadějným účetním, který nechápe, že není v Rusku, ale v suverénním státě.

Rusko je připraveno válčit se Západem

Alexandr Mitrofanov: Kreml se chystá na válku a trestá nespokojenost lidí s režimem

Vladimir Putin mezi policejními důstojníky

„Pentagon začal rozpracovávat novou strategii války proti Ruské federaci. Podstata operace spočívá v aktivním využití protestního a destabilizačního potenciálu páté kolony.

Sám Lukašenko prohlásil, že v zemích NATO nežijí v první řadě nepřátelé, ale lidé, s nimiž je třeba navazovat kontakty. Běloruská média upozornila na lživé zprávy o Lukašenkovi, které šíří ruská proputinská pravoslavná televize Cargrad. Nejdříve oznámila, že se chystá odstoupit z funkce, a pak že připravuje útěk do arabských zemí.

Je pozoruhodné, že žádný z případných scénářů Putinova tranzitu moci nepočítá s tím, co k tomu řekne obyvatelstvo. Zároveň se uvnitř země citelně utahují šrouby.

Po schválení zákona, který trestá za údajné fake news bez soudu, jen na základě příkazu prokurátora, a zákona, který pod hrozbou trestu vynucuje na internetu povinnou úctu ke státu a jeho představitelům, se chystá zákon, který umožní odříznout ruský internet od světa.

Libor Dvořák: Prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev odchází

Zleva Nursultan Nazarbajev a Kasym-Žomart Tokajev

Své prezidentské pravomoci složil Nursultan Nazarbajev, který v čele středoasijského Kazachstánu stál skoro 30 let.

Paralelně se podnikají kroky zaměřené na militarizaci společnosti, především dětí. Policie má podle slov tajemníka Rady bezpečnosti Nikolaje Patruševa umisťovat mládež, kterou vyhodnotí jako závadovou, do vojenskovlasteneckých táborů. Do škol se má vrátit předmět Vojenská výchova.

Kreml zadal úkol maximálně posílit vojenskou organizaci mladých s názvem Junarmija. Plán zní: zařadit do Junarmije k 9. květnu 2020 milion mladých lidí. Nyní je to 350 tisíc. Dobrovolně povinně se brzy stanou členy 50 tisíc chovanců dětských domovů stejně jako děti pracovníků podniků válečného průmyslu.

Známý ruský demokratický novinář Andrej Malgin, který již téměř deset let žije v Itálii, upozorňuje, že se zároveň v loajálních médiích objevuje lavina příspěvků, které Rusy mají přesvědčit, že jejich země je díky Putinovi připravena válčit se Západem a že zvítězí, protože má zázračné zbraně.

Alexandr Mitrofanov

„Když jsem svého času studoval bídnou tvorbu sovětských básníků před druhou světovou válkou, viděl jsem v novinách a filmových týdenících konce 30. let naprosto stejné motivy,“ uzavírá Malgin.

Spustit audio