Adam Černý: V Dánsku uspěli pravicoví populisté

Lars Lökke Rasmussen, šéf Liberální strany Venstre

Dánští voliči si musejí zvykat, že jejich rozhodnutí přinášejí překvapení.

Takto před čtyřmi roky nečekaně vynesli do premiérské funkce první ženu v dějinách země a stejně nečekaně ve čtvrtek vrátili do stejné funkce Larse Loekkeho Rasmussena, kterého – jak se ukazuje dočasně – v roce 2011 vystřídala Helle Thorning-Schmidtová.

Největším překvapením dánských voleb je však Dánská lidová strana s překvapivým ziskem více než dvaceti procent hlasů, s jejichž pomocí se předák dánské pravicově liberální strany Venstre Lars Loeke Rasmussen dostane zpět do úřadu premiéra.

Návrat staronového premiéra se vůbec nedal pokládat za jistý. Jeho strana Venstre měla sice předvolební dobrý start, ale úřadující předsedkyně vlády Helle Thorning-Schmidtová ho dokázala kompenzovat hlavně díky lepšícímu se výkonu dánské ekonomiky, která se postupně zotavuje z hospodářské krize.

Čtěte také

Leckteří levicoví voliči však premiérce přesto zazlívali, že v době krize prosadila škrty rozpočtu.

Vzhledem k lepšícím se příjmům z daní však Helle Thorning-Schmidtová mohla během volební kampaně slibovat, že pokud zůstane v čele vlády, nebude sociální stát dále omezovat, ale dále rozvíjet.

Premiérka Helle Thorningová-Schmidtová, šéfka dánské sociálnědemokratické strany

O vítězi dánských voleb, kterým se fakticky s druhým místem za dosud vládnoucími sociálními demokraty stala pravicově populistická Dánská lidová strana, rozhodl s největší pravděpodobností faktor, který vystoupil od popředí v posledních týdnech a dnech před volebním čtvrtkem.

Země, která má poloviční počet obyvatel než Česko, je vzhledem ke svým tradicím a zvyklostem schopná a hlavně ochotná poskytovat azyl lidem prchajícím z oblastí postižených válkami či přírodními katastrofami.

Čtěte také

Loni však Dánsko zažilo příliv patnácti tisíc uprchlíků, tedy takřka dvojnásobek než o rok dříve, kdy se Blízkým východem začaly šířit vlny násilí.

Důsledky se projevily v přesunu nálad nerozhodnutých voličů, kteří před volebními urnami nakonec sice těsně, ale nakonec přece jen více vnímali své obavy z problémů spojených s přistěhovalci než na starosti, zda se podaří udržet a dále posílit tradičně velkorysý sociální systém.