Adam Černý: Asijský obr Indie nad ruskou agresí váhá
Ruská válka na Ukrajině je vnímána jako převážně evropský konflikt, ale kvůli míře utrpení a kvůli rozsahu a míře sankcí se dotýká mnoha zemí ve světě.
Mezi více než třemi desítkami zemí, které se zdržely při hlasování o rezoluci Valného shromáždění OSN odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu, vynikala jedna. Byla to Indie, která sice nemá výsostné postavení jako pět stálých členů Rady bezpečnosti, ale její jedna miliarda a čtyři sta milionů obyvatel a vlastnictví jaderných zbraní z ní činí neoddiskutovatelnou velmoc, a o to má její postoj vůči Moskvě větší váhu.
Historické okamžiky
Čtěte také
Za indickou obezřetností v nejakutnějším současném světovém konfliktu je třeba vidět tradiční rivalitu vůči Číně, která letos deklarovala partnerství bez limitů s Ruskem, se kterým má Indie dlouhodobě úzké vztahy. Porušit je by za těchto okolností jen postrkovalo Moskvu blíže k Pekingu.
Těchto vazeb jsou si ve Washingtonu, který nyní buduje co nejširší alianci zemí podporujících sankce v odvětě za ruské tažení na Ukrajinu, dobře vědomi. Mluvčí Bílého domu Jen Psakiová proto sice prohlásila, že ohlášená indická dohoda o nákupu ruské ropy nepředstavuje překážku sankcím, zároveň ale – aniž vládu v Dillí konkrétně jmenovala – dodala, že každý má dobře zvážit, na kterou stranu se postaví v okamžiku, který se zapisuje do historie.
Premiér Naréndra Módí, kterého s ruským vládcem Vladimirem Putinem pojí přátelské osobní vztahy, nepochybně ocenil diskrétní výpomoc Moskvy při evakuaci více než deseti tisíc indických studentů z Ukrajiny, zároveň bere v potaz i širší kontext.
Obava z Číny
Čtěte také
Se Spojenými státy Indii v posledních letech sbližují obavy z rostoucí moci a vlivu Číny v regionu. A rovněž si je dobře vědoma, jak je ve světě vnímáno, když se k nynější ruské agresi jednoznačně nevysloví. Na oplátku připomíná některé protiargumenty a také fakt, že od Moskvy se nemůže jen tak snadno odstřihnout. Na výtky, že nákupem ropy posiluje útočníka, stačí odpovědět, že ruskou ropu a plyn dosud nepřestaly nakupovat některé evropské země, v první řadě Německo.
Jsou tu i ryze bezpečnostní ohledy. V minulých desetiletích vláda v Dillí nakupovala nejdříve ze Sovětského svazu a následně z Ruska velké množství zbraní, které představují více než čtyři pětiny výzbroje indické armády. Pokud by obchody s Moskvou najednou ustaly, bojeschopnost této asijské velmoci by mohla být v krátkém čase ochromena.
Jak se však bude zvyšovat tlak na Rusko, který dennodenně posilují obrazy zkázy z Ukrajiny, porostou i výzvy vládě v Dillí, aby zaujala jednoznačnější postoj. Je paradoxem, že stejnou měrou stejným výzvám bude čelit i historický rival Indie – Čína.
Autor je předseda Syndikátu novinářů ČR
Související
-
Ekonomka Horská: Agresivitou nedojdete k lepšímu životu. Rusko nastoupilo cestu ekonomické smrti
Inflace by letos mohla dosáhnout na svém vrcholu i třinácti čtrnácti procent, očekává to guvernér České národní banky Jiří Rusnok. Helena Horská s ním souhlasí.
-
Když Rusko izolujeme, nebudeme vědět, co se z té černé zóny může vynořit, obává se antropolog
Evropská unie začíná uplatňovat čtvrtý balík sankcí proti Rusku, mluví se také o diplomatické izolaci Kremlu. Co to může přinést? Debatují O. Kolář a M. Tremčinský.
-
Petr Janyška: Evropská unie reaguje na ruskou agresi
Francie svolala na čtvrtek a pátek do Versailles summit evropských lídrů. Téma bylo jediné: Ukrajina, jak jí pomoct a jak dál reagovat na ruskou agresi vůči této zemi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.