Zvětšené srdce Františka Daniela. Hvězda filmového pedagoga v USA stoupala pomalu, ale přece

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Liberecký kraj podpoří filmové projekty, které jsou  dějově spojeny s naším regionem (ilustrační snímek)

Filmař, dramaturg a scenárista František Daniel (1926 – 1996), kterého Američané znají jako Frenka, byl vlivným pedagogem pro mnoho československých, ale i amerických filmařů.

V 50. letech působil v Československu jako vedoucí tvůrčí skupiny filmového studia Barrandov a přednášel na FAMU, kde se pak v roce 1964 stal i děkanem. To v době, kdy tam studovala generace takzvané nové kinematografické vlny.

Připravila: Barbora Hrínová
Dramaturgie: Daniel Kupšovský
Zvukový mistr: Roman Špála

Pedagogicky vedl a hodně ovlivnňoval třeba Miloše Formana, Ivana Passere, Věru Chytilovou, Jana Nemce, Pavla Juráčka nebo Milenu Jelinek a další.

Nová vlna

Daniel nakonec emigroval, ale jeho odchodu předcházela pracovní cesta do Spojených států amerických. Novou vlnu FAMU tam považovali za velký úspěch, a tak si ho pozvali, aby napsal zprávu o jejich americkém filmovém školství.

Až do emigrace se ale Daniel kulturní politice tehdejšího režimu víceméně přizpůsoboval. Jako stoupenec Alexandra Dubčeka věřil, že socialismus může mít i tu lidskou tvář, že se dá reformovat. Vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 v něm ale cosi zlomil.

V Americe pak neměl na růžích ustláno. Zatímco Miloš Forman se takříkajíc do roka stal režisérem ověnčeným „zlatými soškami“, Danielova hvězda začala stoupat pomaleji, taky na míň viditelném poli filmové pedagogiky. 

Víc si poslechněte v první části dvojdílného dokumentu Zvětšené srdce. Jeho autorka Barbora Hrínová se vydala po stopách Franka Daniela a přímo v Americe natočila jeho portrét.

Spustit audio
autor: Barbora Hrínová

Odebírat podcast

Související