Zvětšené srdce Františka Daniela. Hvězda filmového pedagoga v USA stoupala pomalu, ale přece
Filmař, dramaturg a scenárista František Daniel (1926 – 1996), kterého Američané znají jako Frenka, byl vlivným pedagogem pro mnoho československých, ale i amerických filmařů.
První díl dokumentu si můžete poslechnout zde:
V 50. letech působil v Československu jako vedoucí tvůrčí skupiny filmového studia Barrandov a přednášel na FAMU, kde se pak v roce 1964 stal i děkanem. To v době, kdy tam studovala generace takzvané nové kinematografické vlny.
Pedagogicky vedl a hodně ovlivňoval třeba Miloše Formana, Ivana Passera, Věru Chytilovou, Jana Němce, Pavla Juráčka nebo Milenu Jelinek a další.
Nová vlna
Daniel nakonec emigroval, ale jeho odchodu předcházela pracovní cesta do Spojených států amerických. Novou vlnu FAMU tam považovali za velký úspěch, a tak si ho pozvali, aby napsal zprávu o jejich americkém filmovém školství.
Čtěte také
Až do emigrace se ale Daniel kulturní politice tehdejšího režimu víceméně přizpůsoboval. Jako stoupenec Alexandra Dubčeka věřil, že socialismus může mít i tu lidskou tvář, že se dá reformovat. Vpád vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 v něm ale cosi zlomil.
V Americe pak neměl na růžích ustláno. Zatímco Miloš Forman se takříkajíc do roka stal režisérem ověnčeným „zlatými soškami“, Danielova hvězda začala stoupat pomaleji, taky na míň viditelném poli filmové pedagogiky.
Barbora Hrínová se v dokumentu vydala po stopách Franka Daniela a přímo v Americe natočila jeho portrét.
Související
-
Haneke, German, francouzská nová vlna a Vltava live. Začala Letní filmová škola
V Uherském Hradišti začala 45. Letní filmová škola. Přijďte se podívat na speciály pořadů ArtCafé a Reflexe živě vysílané z místa a nenechte si ujít unikátní noční poslechy
-
Vojtěch Jasný o nové vlně, o svém připravovaném filmu i o józe
Na 50. ročník Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež do Zlína dorazil i Vojtěch Jasný. Tomáš Pilát oslovil slavného režiséra, scenáristu a pedagoga, auto...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.