Nevím, jak se o sebe zvládnu postarat. Dokument o tom, jak se mladé ženy vyrovnávají s roztroušenou sklerózou
Brnění, ztráta rovnováhy nebo třeba poruchy vidění. S těmito a mnohými dalšími příznaky se potýkají lidé s roztroušenou sklerózou. Statisticky si diagnózu vyslechnou nejčastěji ženy v mladém věku. V rozhlasovém dokumentu Roztroušení Daniely Chroboczkové sdílí ženy svou cestu za smířením s nemocí, která mladému člověku značně mění i životní plány. Pořad vznikl jako závěrečná práce na Masarykově univerzitě.
Čtěte také
„Když se takovou informaci dozvíte, začnete hned přemýšlet, co všechno už nebudete moct dělat – alespoň já jsem to tak měla,“ popisuje 27letá Ema, která má diagnózu potvrzenou víc než rok, s příznaky se ale potýká dlouho, téměř deset let.
„Chybí mi třeba cit v rukou. Hraji na klavír a je to zajímavý pocit, když necítíte ruce,“ dodává.
Vedle projevů nemoci se respondentky dokumentu potýkají s dalšími obtížemi, které s nemocí souvisejí. „Fyzicky se teď cítím dobře, ale psychicky je to složité,“ přiznává 23letá Michaela, která právě pracuje na bakalářské práci.
„Nepomáhá to, že nevím, jak si zvládnu najít práci. Postarat se o sebe i svou domácnost,“ uvažuje.
V Česku je přes 20 tisíc nemocných
Roztroušená skleróza nebo také RSka je nevyléčitelné autoimunitní onemocnění, které postihuje centrální nervovou soustavu, dochází k poškozování obalu nervových vláken v míše a mozku, způsobuje širokou škálu neurologických problémů.
Čtěte také
Každý pacient se přitom může potýkat s odlišnými příznaky v závislosti na to, kde zánět nervový systém poškodil. Podle posledních dat registru pacientů s roztroušenou sklerózou ReMuS je v Česku 21 537 lidí nemocných, z toho je asi 70 procent žen.
Rozhovor s autorkou si můžete poslechnout v podcastu Gen Z, který vzniká na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
Jak se vyrovnat s nevyléčitelnou nemocí? Je to vůbec možné? S jakými výhledy se pacientky dívají na budoucnost ovlivněnou diagnózou? Může být život i přes těžkosti naplněný radostí? Poslechněte si celý dokument Roztroušení.
Dramaturgie: Martina Pouchlá
Zvukový mistr: Antonín Kánský
Dokument vznikl jako bakalářská práce na Fakultě sociálních studií MUNI pod vedením Jana Hanáka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.