Životní výhrou je dělat práci, která vás živí a ještě naplňuje, shoduje se Liběna Rochová s dcerou Magdalenou

16. září 2024

Kvůli „soudruhům“ v uličním výboru nedostala šanci studovat na textilní průmyslovce, dnes je z Liběny Rochové respektovaná módní designérka. „Plnit si své sny je důležité, a to v jakékoli profesi. Základ je dělat práci, která vás naplňuje a baví, a když to děláte, tak si plníte i ten svůj sen,“ říká. Sny si ráda plní i její dcera a architektka Magdalena Rochová.

„Jsou dva druhy snů – jako architektka mám sny o tom, jaké projekty bych chtěla dělat. A to mě posouvá dál. A protože se mi daří sny mé plnit, tak si něco přeji, a ono se to nakonec stane. Druhý druh snů je ten, který plním svým klientům. Jejich sny se snažím přetvořit do něčeho hmatatelného,“ vysvětluje Magdalena Rochová. 

Magdalena Rochová, architektka

„Když si plníte sny, máte pocit, že je všechno bez problémů, ale ono to tak úplně není. Já dělám snad 40 let práci, která mě naplňuje a stále baví, také mám v sobě stále tu zvídavost. Ale můj sen nebyl, abych jednou byla oděvní designérkou,“ prozrazuje Liběna Rochová.

„Takže životní výhrou je asi spíš to, že člověk dělá práci, která ho baví, živí a ještě k tomu naplňuje. Stejné jsem říkala svým dětem, ať dělají v životě cokoli, ale ať je to baví,“ doplňuje designérka. 

Čtěte také

„Nejraději ale mám začátek jakékoli práce. To hledání konceptu. Jednou se inspiruji obrazem, jindy látkou, někdy příběhem, fotkou, filmem. Miluju hledání,“ doplňuje Liběna Rochová. 

Architektka Magdalena to prý má stejné: „I architekta nejvíc baví začátek, kdy přes různé varianty přichází na to, jaký by ten dům měl být.“ 

Poslechněte si celé Hovory Naděždy Hávové, ve kterých matka s dcerou prozrazují své názory na kompromisy, o umění potlačit ego, kreativitě a puntičkářství.

autoři: Naděžda Hávová , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.