Kapela The Primitives Group byla jako zjevení, vzpomíná známý fotograf undergroundu Ságl
Špičkový český fotograf Jan Ságl začínal v 60. letech, a to nejprve se skupinou The Primitives Group, pak s The Plastic People of the Universe. Proslavily ho ale nejen undergroundové snímky. „Když jsem fotil, byl jsem hlavně jen sám se sebou – a pak se najednou objevila kapela The Primitives Group, holky svlékaly blůzičky a házely je na pódium. To pro fotografa, který je jako jezevec, bylo něco jako zjevení,“ vzpomíná.
Čtěte také
The Primitives Group byla podle Ságla ale úplně jinde než zbytek společnosti konce 60. let.
„Nám bylo vlastně lhostejné i pražské jaro, protože jsme viděli, jak se dvě party bolševiků perou o moc. A Alexander Dubček? Ten nám byl úplně ukradený,“ doplňuje v pořadu Hovory.
Jak vzpomíná výchovu ve škole v době komunistické totality v Československu? Jak na persekuce a dezinformace minulého režimu reagovala jeho rodina? Kde se vzala láska k fotografii? Poslechněte si celé Hovory Petra Viziny.
Jan Ságl (1942)
Je považován za jednoho z nejvýraznějších fotografů českého undergroundu. Do prostředí podzemí vkročil kolem roku 1968, kdy společně s dlouholetým přítelem Ivanem M. Jirousem oslovil ke spolupráci The Primitives Group, o několik let později pak The Plastic People of the Universe. Od roku 1971 souběžně i natáčel na filmovou kameru, během čtyř let dokončil celkem 13 filmů.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.