Soběstačný dům je můj splněný sen i symbol, říká majitel a ambasador udržitelnosti Podruh
„Český soběstačný dům není napojený na žádné inženýrské sítě a celý svůj provoz obhospodaří pouze z obnovitelných zdrojů,“ říká jeho majitel a také stavitel Pavel Podruh. „Označení off-grid znamená, že je prokazatelně postavený tak, jako kdyby stál na neobydleném ostrově. Jediné, co tam vede, je cesta,“ doplňuje také podnikatel a ambasador udržitelnosti.
„Chtěl jsem především postavit dům, který si nevyrobí ani Watt elektřiny z uhlí, a to nakonec vedlo k tomu, že musel být odpojený od všech sítí. Zároveň jsem měl pozemek, na který ty sítě ani nebyly, takže se to sešlo dohromady.“
Čtěte také
Podruhova cesta k vysněnému bydlení ale byla trnitá, mnoho technologií museli vymýšlet. „Takže jsem jediným provozovatelem domu, nemám žádného dodavatele vody, energií apod. To také znamená, že když se něco porouchá, musím to opravit, což přináší další práci. Nechci tak říkat, že to byla růžová cesta,“ naznačuje.
„Dům jsem nevymyslel sám, ale jsem jeho správcem. Propojuji ty, které jsem k této myšlence asi nadchnul. Lidé se začali sami ozývat, jednou zavolal energetik, tu ,baterkář‘, tu vodohospodáři. Experiment připoutával ty, kteří pak zdarma nabízeli pomoc,“ vzpomíná.
Dům sdílím, bezplatně
Jeho dům nedaleko Lipna už stojí a je soběstačný. Podruhova rodina v něm ale zatím nebydlí, navíc všechny své poznatky a nápady bezplatně sdílí, napsal také knihu Český soběstačný dům.
Čtěte také
„Ta kniha je asi jediný artikl z naší dílny, který musíte zaplatit, ostatní je zdarma. Na začátku jsem říkal, že se pouštím na expedici do neznáma. Po cestě jsme přišli na elegantní technická řešení, které nejsou úplně běžná, a slíbil jsem, že ty dobré i špatné věci budu dál sdílet, a to zadarmo. Takže na našem webu najdete kompletní technickou dokumentaci,“ popisuje.
„Náš plán byl v domě bydlet, ale trošku to ,ulítlo‘, protože stavba přilákala mnoho lidí, kteří mě žádali, jestli by se mohli přijet podívat. A byly jich už stovky, možná tisíce. A mně v určitý moment přišlo líto se o zkušenosti nepodělit – takže teď má kdokoli možnost si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je žít tři čtyři v soběstačném domě,“ říká s tím, že mají plno až někdy do konce příštího roku.
„A jak se nám bydlí? Pro mě je to opravdu splněný sen. Je to kombinace klidu a toho, že tím, že jsem v ruce držel každou cihlu, je to i jakýsi chlapsko-lidsko-symbolická věc. Zároveň mne fakt baví sledovat myšlenky a zpětnou vazbu od těch, kteří tam stráví svůj čas – většina reakcí je navíc moc hezká,“ dodává Podruh.
Jak složité je žít v symbióze s přírodou? Co je solární punk, o kterém píše ve své knize? A jaké je učit se v keramické dílně od své manželky? Odpovědi nabízí Hovory Vladimíra Kroce, poslechněte si víc.
Související
-
Projekt Český soběstačný dům staví u Lipna svou první budovu, není napojena na žádné inženýrské sítě
Veškerou energii si vyrobí ze slunce a uloží do baterií, zachycuje dešťovou vodu a pitnou odebírá z vrtu. U Lipna nad Vltavou vzniká dům závislý jen na vlastních zdrojích.
-
Mladí lidé staví v centru Prahy soběstačný dům po vzoru...
V zahrádkářské kolonii Mrázovka nedaleko pražského Anděla staví parta mladých lidí soběstačný dům. Podle vzoru světově proslulého architekta Mikea Reynoldse ho budu...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka