Život na souši existoval už před 2,2 miliardami let
Nálezy fosilních suchozemských organismů v Jižní Africe posunuly začátek existence života na souši o více než půldruhé miliardy let dozadu. Doposud se vědci domnívali, že se první suchozemské životní formy na Zemi začaly objevovat zhruba před 500 miliony lety.
Vědci z Oregonské univerzity našli v Jižní Africe asi půlmilimetrové fosílie, podobné některým dnešním primitivním organismům, buď mikroskopickým houbám nebo lišejníkům. Nalezený druh dostal název Diskagma buttonii a příslušní jedinci se vyskytovali ve vrstvách starých hornin pohromadě ve větších skupinách. Výzkumný tým se domnívá, že nově objevená diskagma může být nejstarším existujícím eukaryotem, tedy buněčným organismem obsahujícím buněčné jádro. Přitom není jasné, zda šlo o rostlinu či živočicha.
Tento nález zřejmě změní naše dosavadní poznání o vývoji pozemské atmosféry. Znamená totiž, že se zelené rostliny na souši objevily mnohem dříve a mnohem dříve se v atmosféře začal výrazně zvyšovat percentuální obsah kyslíku. Zároveň se tím nastartoval zrychlený vývoj nových rostlinných i živočišných druhů. Doposud se tyto události kladly na časové ose zhruba 500 milionů let do minulosti.
Existuje i nezávislý důkaz existence sinic ze zhruba stejného geologického období. Tyto sinice byly schopny fotosyntézy a vyráběly kyslík. Vzestup obsahu kyslíku byl zaznamenán i podle analýzy hornin ze stejného období. Stáří okolních horninových vrstev stanovili vědci pomocí radionuklidové datační analýzy na zhruba 2,2 miliardy let. Samotné vzorky s fosíliemi prosvítili rentgenovými paprsky a získali obraz duté schránky s připojenou trubičkou. Nález diskagmy možná zvýšil šanci na objevení dalších podobných starobylých organismů.
Zdroje: Popular Science, Phys.Org
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka