Žít tam, kde chci. Po rozdělení federace odešlo ze Slovenska do Česka hodně lidí

20. leden 2018

Po rozdělení společného státu v roce 1992 (a v některých případech i před ním) odcházela ze Slovenska do České republiky řada občanů - známějších i zcela neznámých.

Vybičované emoce, které rozdělení společného státu provázely (a to více na Slovensku než v historických zemích) a politické, sociální i kulturní rozdíly, které v takovýchto historických okamžicích vyvstávají na povrch, vedly některé slovenské občany k zásadnímu rozhodnutí.

Trajektorie, které se před oběma zeměmi rýsovaly, působily nekompatibilně. Politická a mediální pluralita, směřování k tržní ekonomice, lustrační zákon a jeho aplikace apod. na straně jedné a autoritářství, nacionalismus a ekonomická třetí cesta na straně druhé. 90. léta v obou zemích přitom těmto obrazům poměrně přesně odpovídala (a další směřování České republiky i Slovenska už není předmětem naší úvahy).

Obavy prostých občanů

Fedor Gál

A i když se nepochybně od sebe lišily příčiny toho, proč do Česka přesídlil například sociolog a bývalý politik Fedor Gál, publicistka, moderátorka a herečka Zuzana Bubílková či zpěvák Miroslav Žbirka, faktem je, že těch, kteří v této době odešli ze Slovenska do České republiky, bylo poměrně dost.

Důvodem mohl být například společenský tlak (včetně mediálních a osobních výhrůžek), nemožnost pracovat ve svém oboru, neochota smířit se se zásadním názorovým nesouladem mezi směřováním vlastní země a osobními názory apod.

Situace se přitom rozhodně nedá absolutizovat a na Slovensku zůstala řada těch, kterým se tehdejší směřování Slovenska nelíbilo a v možnostech daných tamní společenskou situací i jejich profesí se k němu i kriticky vyjadřovali.

Logo

Výpovědi osobností doplňují i reálné obavy prostých občanů - vybrali jsme ukázku z rozhlasového dokumentu o pohraniční obci Sidonie, která byla rozdělena komplikovanou státní hranicí na českou a slovenskou část (přičemž Češi i Slováci žili na obou stranách) a složitá situace byla pak řešena až v roce 1997 narovnáním hranice a výměnou území mezi Českou a Slovenskou republikou.

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.