Ženám je třeba přistřihnout peníze na přepych, cituje kněz raného církevního spisovatele Kléménse

1. listopad 2022

Raný církevní spisovatel Kléméns Alexandrijský (asi 150 v Athénách – 211–216 v Kappadokii) napsal: „Ženám je třeba přistřihnout peníze na přepych, které je učí vratké uvolněnosti a dodávají jim prázdné požitky. To pak způsobí, že jim narostou křídla, vznesou se a často pak z manželství ulétnou.“ 

Na sociální sítě pod hashtagem #nechte otce mluvit česky podobné názory církevních otců umisťuje římskokatolický kněz a teolog David Vopřada. „Tento se tam objevil z provokativních důvodů – kvůli tomu, že je to myšlení, které bylo – a je i dnes – stereotypní,“ komentuje.  

Na rozdíl od Klementa si myslím, že je dobře, pokud do holičství pán nebo paní občas zajde.
David Vopřada

„Kléméns, také se mu říká jen Klement, byl sám ženatý a v tomto případě není ani úplně spravedlivý. Odpovídá to ale filozofickému pohledu tehdejšího člověka na rodinný život, na postavení muže a ženy a tak dál. A zrovna tento výrok, pokud si dobře vzpomínám, vyprovokoval na Facebooku diskusi ohledně našeho postoje mužů vůči ženám, včetně toho, jak to vnímají samy ženy.“

Stejný autor před 15 stoletími psal i o mužích: „Ani muži nemají nikdy vysedávat v holičstvích nebo po hospodách, bezobsažně tlachat a lovit procházející ženy.“

Myslím, že Klementovi šlo o to, aby se člověk zabýval důležitými věcmi. Proto i trochu přehání.
David Vopřada

„Člověk zůstává víceméně pořád stejný. Na rozdíl od Klementa si myslím, že je dobře, pokud do holičství pán nebo paní občas zajde. Je to i jeho projev lásky k druhému člověku, k bližnímu… To myslím ve smyslu, že se na ně potom může člověk koukat a není z toho nějak odrazen,“ přidává kněz Vopřada.

„Myslím, že Klementovi šlo o to, aby se člověk zabýval důležitými věcmi. Proto i trochu přehání, když hovoří o vnějším odívání a upravenosti. Jde mu v první řadě o to, aby člověk zůstal ryzí uvnitř,“ uzavírá.

David Vopřada je římskokatolický kněz, teolog a sídelní kanovník Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Vykládá totiž původní křesťanské texty z 1. až 7. století našeho letopočtu. 

Poslechněte si celé Hovory Petra Viziny, dozvíte se víc.

autoři: Petr Vizina , lup
Spustit audio

Související