Ženám je třeba přistřihnout peníze na přepych, cituje kněz raného církevního spisovatele Kléménse
Raný církevní spisovatel Kléméns Alexandrijský (asi 150 v Athénách – 211–216 v Kappadokii) napsal: „Ženám je třeba přistřihnout peníze na přepych, které je učí vratké uvolněnosti a dodávají jim prázdné požitky. To pak způsobí, že jim narostou křídla, vznesou se a často pak z manželství ulétnou.“
Na sociální sítě pod hashtagem #nechte otce mluvit česky podobné názory církevních otců umisťuje římskokatolický kněz a teolog David Vopřada. „Tento se tam objevil z provokativních důvodů – kvůli tomu, že je to myšlení, které bylo – a je i dnes – stereotypní,“ komentuje.
Na rozdíl od Klementa si myslím, že je dobře, pokud do holičství pán nebo paní občas zajde.
David Vopřada
„Kléméns, také se mu říká jen Klement, byl sám ženatý a v tomto případě není ani úplně spravedlivý. Odpovídá to ale filozofickému pohledu tehdejšího člověka na rodinný život, na postavení muže a ženy a tak dál. A zrovna tento výrok, pokud si dobře vzpomínám, vyprovokoval na Facebooku diskusi ohledně našeho postoje mužů vůči ženám, včetně toho, jak to vnímají samy ženy.“
Stejný autor před 15 stoletími psal i o mužích: „Ani muži nemají nikdy vysedávat v holičstvích nebo po hospodách, bezobsažně tlachat a lovit procházející ženy.“
Myslím, že Klementovi šlo o to, aby se člověk zabýval důležitými věcmi. Proto i trochu přehání.
David Vopřada
„Člověk zůstává víceméně pořád stejný. Na rozdíl od Klementa si myslím, že je dobře, pokud do holičství pán nebo paní občas zajde. Je to i jeho projev lásky k druhému člověku, k bližnímu… To myslím ve smyslu, že se na ně potom může člověk koukat a není z toho nějak odrazen,“ přidává kněz Vopřada.
„Myslím, že Klementovi šlo o to, aby se člověk zabýval důležitými věcmi. Proto i trochu přehání, když hovoří o vnějším odívání a upravenosti. Jde mu v první řadě o to, aby člověk zůstal ryzí uvnitř,“ uzavírá.
David Vopřada je římskokatolický kněz, teolog a sídelní kanovník Královské kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Vykládá totiž původní křesťanské texty z 1. až 7. století našeho letopočtu.
Poslechněte si celé Hovory Petra Viziny, dozvíte se víc.
Související
-
Expert: Facebook už mladé zpátky nedostane. Změna by mohla odradit i jeho starší cílovou skupinu
Sociální sítě Facebook i Instagram uvažují o proměně. Důvodem je rostoucí obliba sítě TikTok a způsob jakým funguje.
-
Evropská unie testuje vlastní sociální sítě. Zajímavý experiment, glosuje šéfredaktor Slížek
Nové sítě EU Voice a EU Video by měly být bezpečnou alternativou ke komerčním sociálním sítím, jako je Facebook či YouTube.
-
Karel Hvížďala: Sociální sítě – riziko pro demokracii
„Sociální sítě představují systémové riziko pro demokracii.“ To jsou slova viceprezidentky EK Margrethe Vestager, která se snaží facebook a další platformy krotit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.