Země ztracených elit. Co vede člověka do exilu a proč odchází tolik lidí z Česka?
Odchod z rodné země může být trestem, nebo šancí. A často je obojím. Jak to, že ti nejlepší často z českých zemí zmizí a už se nevrátí?
Na co všechno by museli v rodné zemi rezignovat a co je vedlo do exilu, často opakovaně? Co nutí člověka pracovat v zahraničí pro rodnou zemi, i když z ní odešel? A co by dokázali Jan Werich nebo Edvard Beneš, kdyby jejich životy tak zásadně neovlivnil střet s totalitou? Odpověď nabízí dokumentární pásmo Pavla Hlavatého.
Související
-
Západní absurdita je mi milejší, říkal Jiří Voskovec
„Já byl vlastně v exilu odjakživa, nikdy jsem docela nepatřil tam, kde jsem byl. Jako by se mi pořád stýskalo po nějaké době, po nějakém místě.“
-
V + W na vlnách BBC. Voskovec s Werichem z exilu komentovali i vypálení Lidic
Výstupy V + W na vlnách BBC za války představují v tvorbě obou komiků specifickou položku. Většinou si texty a scénky uchovaly předválečnou úroveň, někdy ji i překonaly.
-
Do protinacistického odboje se zapojili i herci. Voskovec a Werich z exilu, Schránil nebo Höger doma
Jaká byla role českých herců v době nacistické okupace? Málokdo z nich se tehdy vyhnul něčeho, co se dá zpětně hodnotit jako kolaborace.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.