Plýtvání. Co všechno po nás zbývá, když se oblékneme, najíme a pobavíme?

21. duben 2024

Dnešní styl života produkuje nadměrné množství odpadu a většině lidstva je povětšinou jedno, co se s tunami odpadků dál děje a kam to všechno „mizí“.

Problém je v tom, že odpad nemizí. Co všechno po nás zbývá poté, co zkonzumujeme zboží denní potřeby, ať už jde o jídlo, oblečení, nebo techniku? Dokumentaristické duo Květa Přibylová a Zdeněk Chaloupka se to ve čtyřech dílech vydají zjišťovat.

Protože můžu

V prvním díle seriálu o neplýtvání se vypravíte za kamarádem Járou, který si chce nechat opravit starou hi-fi věž, aby si mohl pouštět písničky z dospívání. Pátrání po hlubších příčinách toho, proč plýtváme, vás dovede za ekologem i filozofem a od opravářů se dozvíte, co jsou to kazítka a proč je mají výrobci spotřebičů v oblibě.

Paběrkování

Druhý díl seriálu vás zavede na pole. Skupina bankéřů tu spolu s lidmi z neziskové organizace paběrkuje zeleninu, která by se jinak zaorala. Díky nim ale skončí v potravinové bance, kde pomůže potřebným. To je však jen jeden z mnoha aspektů plýtvání potravinami. Ekolog zpochybní tezi, že lokální maso je vždy opravdu lokální, a ekonomka se zamyslí nad tím, jestli a proč jsme se odřízli od práce farmářů.

Nemáme planetu B

Kolik odpadků leží na známé turistické trase nedaleko Karlštejna? A proč je tam lidé nechávají? Ve třetím díle dokumentárního seriálu o plýtvání se podíváte na to, jaký dopad má nekontrolovaná spotřeba na životní prostředí, seznámíte se s mladým mužem, který nakupuje i to, co nepotřebuje, a zeptáme se katolického kněze, jestli může mít ekologická krize duchovní kořeny.

Pravděpodobně nejstarší odpadek nalezený na trase Vojty Náprstka za Karlštejnem

Ztráta času

Jak to dopadne, když se autoři dokumentu vydají poprvé v životě hledat jídlo v popelnicích, aby si uvařili večeři? Ve čtvrtém díle dokumentárního seriálu s nimi budete pátrat nejen po vyhozeném jídle, ale také po plýtvání nehmotnými věcmi – především časem. Podíváte se na módní přehlídku obleků ušitých z obalů a zamyslíme se společně nad tím, jak mít radost z neplýtvání.

Poslechněte si reprízu dokumentu v audiozáznamu.

autoři: Květa Přibylová , Zdeněk Chaloupka
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.