To, že Kryl Bratříčka vůbec natočil, je velký zázrak, tvrdil kritik Jiří Černý

8. srpen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Jiří Černý | Foto: Tomáš Vodňanský, Český rozhlas
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

„Písnička je něco, co má vzniknout samo od sebe. Když zhudebňuji už napsaný text, je to složité,“ tvrdil Karel Kryl (1944–1994). Tehdy s ním souhlasil i písničkář Jaromír Nohavica: „Jednou za sto let se podaří spojit slova, melodii a okamžiky. To, ač jsem nevěřící, je cosi božského. Je to setkání – a vlastně ani nevím čeho.“ 

Citujeme tak z rozhlasového dokumentu Dagmar Misařové, která v roce 2014 natočila souhrnný pořad o Krylovi. Zazní také to, že Kryl byl velký znalec zahraniční i české literatury, rozsah jeho hlasu byl přes dvě oktávy a v ostravském Československém rozhlase natočil Bratříčka – a vlastně to nijak neplánoval. Hlavní roli tady hrál hudební kritik Jiří Černý (1936–2023). 

Čtěte také

„Stalo se to na konci roku 1968, kdy už se zdálo, že to je z politických důvodů vyloučené,“ vzpomínal kritik Černý. 

„Karel do té doby neměl ani singl, vlastně ho nikdo neznal. U nás se tehdy desky (LP) vyráběly nejméně rok, Krylova deska ale vyšla i s lakovaným obalem za tři nebo čtyři týdny. Do té doby Karel neměl ani na zaplacení telefonu, ale pak mu vypadávaly stovky z kapes – podotýkám, že stovka byla tehdy u nás největší bankovka. Za Bratříčka totiž dostal 40 tisíc. Pro mě to bylo celé vlastně zázrak,“ popisoval Černý. 

Jakmile ve vedení státu Alexandera Dubčeka vystřídal Gustáv Husák, šlo už všechno jen z kopce. „Tehdy se asi Kryl vyděsil a zůstal v Německu – taky mu volali, že ruší jeho koncerty, nebo že mu nevyjde už napsaná kniha,“ dodal. 

Víc si poslechněte sami. S Krylem tehdy hovořili i další: Vladimír Merta, Dagmar AndrtováVoňková, Tomáš Sláma a Jaromír Nohavica. Pořad najdete na webu jen do 8. září 2024.

Související