Kryl svými písněmi komunistický systém úspěšně tuneloval, vzpomíná komentátorka Rakušanová

Kryl a Wroclaw 1989: Poprvé v životě zpíval před vlastním publikem

Na začátku listopadu 1989 přijely do polské Wroclawi tisíce lidí z Československa, a to na Festival nezávislé československé kultury. „Není to jednoduché, když člověk poprvé v životě zpívá před vlastním publikem,“ komentoval tehdy Karel Kryl svůj neopakovatelný zážitek. „Bylo to opravdu něco úžasného,“ vzpomíná na atmosféru současný komentátor Týdeníku Echo24 Martin Weiss.

Čtěte také

„Člověk tam tehdy mohl otevřeně mluvit o věcech, o kterých se doma nesmělo. A hlavně mohl vidět umělce, které u nás mohl slyšet jen obtížně, nebo vůbec. Protože byli v cizině,“ dodává ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Z celého koncertu si pak Weiss nesl dlouho skvělý dojem. „Protože většina těch, co tam byla, nikoho z vystupujících z podstaty věci v životě na vlastní oči neviděla. Takže už jen například poznat Karla Kryla bylo nečekané, protože logicky vypadal jinak než na fotografiích z roku 1969, které jediné jsme znali. Zpíval a hrál stejně působivě, jako vždy. Tehdy jsme asi všichni cítili, že jsme účastníky mimořádné události,“ doplňuje Weiss.

Čtěte také

Na polském listopadovém festivalu tehdy vedle Kryla vystupovali i další: Jaroslav Hutka, Vlastimil Třešňák, ale i Jaromír Nohavica nebo Pavel Dobeš.

„Z dnešního pohledu to působí až komicky – to, že se investovalo tolik snahy do organizace a vlastního cestování na festival. Nikdo ale nevěděl, jak brzy režim konečně padne,“ připomíná s tím, že festival proběhl jen dva týdny listopadovými událostmi u nás.

Koncert samozřejmě sledovala i StB, někteří spolupracovníci tajné policie měli být dokonce i na pódiu. „Mám pocit, že tehdy už byla atmosféra taková, že z lidí tehdy trochu spadl strach a až ostentativně na to kašlali. To, že tam budou estebáci, tak to bylo vlastně všem docela jasné. Byli mezi hosty i návštěvníky,“ dodává komentátor.

Víc si poslechněte v audiozáznamu, ptá se Pavlína Nečásková.

autoři: Pavlína Nečásková , Stanislav Vintr , lup
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.