Zdeňka Havlíčková byla drzá a odmítala dělat to, co po ní obrozenci chtěli, říká její představitelka Antonie Formanová
O Antonii Formanové se říká, že patří k nejtalentovanějším herečkám své generace. Můžete se na ni těšit na podzim v minisérii Dcera národa o Zdeňce Havlíčkové. „Bavilo mě, jak je drzá. A vlastně něčím i nesympatická,“ říká Formanová.
Poslední klapka minisérie Dcera národa padla na začátku února. „Kývla jsem na to, protože mi ten příběh přišel strašně zajímavý. Už od začátku, synopse a vůbec pohled tvůrců na tu dobu, která není na první pohled možná tak zajímavá, mě strašně zaujal, protože to najednou chtěli dělat moderně.“
„Chtěli to dělat barevné, chtěli lidem přiblížit neznámý příběh skrze postavu Zdeňky, která i pro mě byla zajímavá a velká výzva,“ nastiňuje Formanová.
Čtěte také
Projekty si prý vybírá podle toho, kdo na nich pracuje. „A ještě nikdy jsem neměla takhle obsáhlou roli, jak natáčecími dny, tak i charakterově.“
„Zdeňka je holka, která si jde za svým, hodně řeší sebe a to, co zrovna v tu chvíli potřebuje. A možná proto se jí zároveň podařilo jít proti těm obrozencům. Možná kdyby to byla jenom taková jemná dívenka, tak by se opravdu vdala tak, jak oni by jí nakázali, a nedělala by kolem toho takové scény.“
„A možná by opravdu Česko mělo někde obrázek svojí dcery národa, ale tím, že to byla právě ta Zdeňka, tak se tohle nepovedlo. Ona prostě odmítala dělat, cokoliv jí někdo nakazoval,“ popisuje její představitelka.
„Samozřejmě si užívala tu pozornost, slávu a peníze, ale na druhou stranu tam byl ten fakt, že nemohla dělat to, co chtěla ona, a nemohla se zamilovat do toho, do koho chtěla, což se jí nelíbilo a hodně se vzpouzela, vzdorovala vůči tomu, což je právě to, co na ní obdivuji,“ dodává.
Slavní dědečci
Antonie Formanová je vnučkou režiséra Miloše Formana. Na dědečkovi filmy prý kouká stále ráda a hledá v nich inspiraci i z hlediska herectví. „Nebo spíš neherectví… Hodně v hraní hledám přirozenost.“
Čtěte také
Jejím druhým dědečkem je spisovatel, scenárista a skaut Jiří Stránský. „Ráda říkám, že moje oblíbená věta od dědečka Stránského je: ‚Když můžeš udělat radost, musíš.‘ Toho se držím a hodně se tím řídím.“
„Děda byl velký vypravěč, takže někdy, jak už člověk ty příběhy slyšel několikrát a byli jsme mladší, tak jsme říkali: ‚Jo, dědo, to už jsme slyšeli několikrát.‘ A teď zpětně bych samozřejmě chtěla, aby tady seděl a vyprávěl mi to zase znova a znova. Oba dědečci mi strašně chybí.“
Co pro ni znamená zařazení do žebříčku úspěšných mladých Čechů a Češek pod 30 let? Co se naučila jako šatnářka v Dejvickém divadle?
Související
-
Natáčí sérii Dcera národa. ‚I v národním obrození je vidět smysl Čechů pro humor,‘ říká režisérka
Nejnárodnější z českých národních buditelů Karel Havlíček Borovský po sobě zanechal dceru. Té se chopili pozůstalí obrozenci, chtěli ji podle svého obrazu přetvořit v symbol pro české ženy. Narazili.
-
Největším hříchem ve vyprávění je nudit lidi, řekl režisér Ivan Passer
Jako první uvedl na filmové plátno dílo Bohumila Hrabala – a jako první dal roli mladíkovi jménem Robert de Niro. Nerad poskytoval rozhovory, nerad zvedal telefony.
-
Práci mu pochválil sám Miloš Forman. Režisér Večeřa patří mezi nejvíce zcestovalé filmaře u nás
Jaroslav Večeřa pracuje v České televizi Ostrava už 55 let. Vystudoval střihovou skladbu na FAMU a posléze začal režírovat dokumentární cykly.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka