Zastavit průmysl? Když zvládneme zavřít na Vánoce, tak to půjde i teď, věří odborář Středula
Odbory kvůli vážné epidemické situaci navrhují týdenní velikonoční lockdown pro všechny kromě podniků s nepřetržitým provozem a těch zajišťujících kritickou infrastrukturu. „Epidemiologická situace je tak kritická, že bychom měli hledat způsob, jak toto realizovat,“ uvádí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák připomíná ekonomické dopady takové uzávěry na dodavatelsko-odběratelské vztahy.
„Českou republiku bychom srazili na dno proti sousedním zemím, a to kvůli jednomu týdnu, který si vysnil Josef Středula,“ tvrdí Hanák.
„Případné dopady na ekonomiku je třeba omezit, ale co je víc než lidské zdraví?“ ptá se odborář.
Čtěte také
„Jestliže jsme schopni v červenci bez problémů přežít deset dnů, kdy se prakticky všechno vypíná, nebo to samé o Vánocích, tak věřím, že v tak vážné situaci jako teď se dají dodavatelsko-odběratelské vztahy nastavit bezpečně. Jedná se o jednotky dní, nikoli týdny či měsíce,“ vysvětluje Středula.
Prezident Hanák ale namítá, že zatímco na jaře minulého roku se zastavila kvůli pandemii celá Evropa, teď je situace jiná. „Když Českou republiku zastavím, jako srdce ji vytrhnu z evropského průmyslu, tak na tom prohraji všechno. Jako podnikatel v dopravě vím, že když přestanu dodávat, tak končím a můžu lidi vyhodit.“
Když Českou republiku zastavím, jako srdce ji vytrhnu z evropského průmyslu, tak na tom prohraji všechno.
Jaroslav Hanák
„Jestli jste tak dobří manažeři, tak se přece můžete domluvit i na evropské úrovni, protože nejsme jedinou zemí , která má tyto obrovské starosti,“ vzkazuje Hanákovi odborář.
„Využít čtyři volné dny a prodloužit je o jednotky dnů, to se nestane nic zásadního, je to jen o slušnosti, korektnosti a úctě k životu.“
Roušky, testy, vakcíny
Hanák vidí řešení v aktivitě vlády. „Tedy kdyby její členové zvedli zadek, jeli do světa a přivezli injekce. Očkování je jediná věc, která vše řeší. Střední a větší firmy už přispívají enormně: dodržujeme všechna pravidla od dubna a května, od podzimu také řada podniků testuje, nečeká na vládu, i když testů je málo. Ale zvládneme to.“
Čtěte také
A dodává, že vláda sice firmám bude proplácet testování, ale dostát této povinnosti není snadné. „Z třinácti doporučených distributorů samotestů čtyři firmy neexistují, čtyři ještě přesně neví, co budou dodávat, a čtyři mi řekly, ať pošleme e-mail, jaký test chceme. Okamžitě jsem kontaktoval ministra Havlíčka, takže doufám, že testy budou.“
Podle Středuly musí být nařízení v průmyslu řešena individuálně. „Foukač skla s rouškou nevyfouká jedinou bublinu. Horší je, když někdo začne vyžadovat něco, co může pracovníky ohrožovat. A pak jsou tu také ti, co nechtějí dodržovat nic a mají žádné nebo nevhodné ochranné prostředky. Tak vypadá život ve firmách.“
Pro nás je důležité se co nejdřív vrátit do stavu covidové nuly, i když je to idealistické.
Josef Středula
Zásadní je prý dobrovolnost opatření, tvrdí zástupce podnikatelů. „Jestli to chce někdo dělat povinně, tak v návaznosti na Ústavu mi řekne, jak se mění pracovně-právní vztahy, co jsou to ochranné pomůcky a jak řešit, když je někdo odmítne nosit. To nemůžu řešit já, ale vláda a parlament,“ popisuje možné dopady epidemických opatření v podnicích Jaroslav Hanák.
„Náš námět je pro to, aby se vláda nevymlouvala, že zapomněla na ty čtyři dny volna, které nás čekají a které se dají využít. Jestli to vláda zváží, budeme rádi. Pro nás je důležité se co nejdřív vrátit do stavu covidové nuly, i když je to idealistické,“ shrnuje Josef Středula.
Jak to dnes vypadá v továrnách podle Středuly a jak podle Hanáka? Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.
Související
-
Ministerstvo nekomunikovalo, plán návratu do škol mohl být dávno hotový, tvrdí předseda odborů
Před návratem žáků do škol musí státní správa nejprve zajistit testování. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka by měla také distribuovat ochranné pomůcky.
-
Práce z domova není dovolená a nesmí se vynucovat, varuje šéf odborů Středula
Home office je ideální, pokud se na něm obě strany dohodnou a ani jedna nepociťuje újmu. Říká to předseda odbor Josef Středula ve speciálním vysílání Plusu.
-
Jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Pandemický zákon je mimořádně špatný, hodnotí advokát Sokol
Senát má výhrady k návrhu pandemického zákona, který mu ve zrychleném jednání předložila sněmovna.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.