Havlíček: Jsme v pandemické válce. Když zavřeme průmysl, firmy přijdou o zakázky na roky dopředu

26. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Karel Havlíček

Vláda mluví o tom, že na tři týdny omezí pohyb lidí mezi okresy a znovu uzavře mateřské školy a první ročníky škol základních. Pro zavedení takových opatření je nutné zemi udržet ve stavu nouze. Je ale také třeba dohlédnout na dodržování nových pravidel. „Kontroly budou namátkové. Pokud se nebude dodržovat ten režim, tak samozřejmě musí přijít sankce – to není výhružka, to je prostě fakt,“ shrnuje vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Největší slabinou českého boje s pandemií onemocnění covid-19 je podle Havlíčka právě nedodržování pravidel.

Čtěte také

„Nejde nám o to, abychom někoho šikanovali, ale potřebujeme dostat mobilitu dolů. A jedním z nástrojů je omezení cestování mezi jednotlivými regiony,“ obhajuje chystané opatření, které by mělo podléhat kontrolám na hranicích jednotlivých územních celků.

Ministr průmyslu a obchodu a také dopravy má za to, že zdrojem šíření viru nejsou velké továrny a provozy. Klíčem ke zpomalení šíření nákazy je snížení mobility, opakuje. „Ve výrobních halách se potkávají stále titíž lidé a zaměstnavatel je schopen je do značné míry izolovat. Větší firmy už dnes testují a testují dobře,“ připomíná.

Jsme jedna z prvních zemí v Evropě, která přistupuje na masivní testování.
Karel Havlíček

A dodává, že menší a střední firmy získají od státu masivní podporu plošného testování.

„Od pondělí si budou moci kupovat samotesty pro své zaměstnance, a to čtyři za měsíc. Bude to zatím na dobrovolné bázi. Přecházíme na plošný systém testování a jsme jedna z prvních zemí v Evropě, která na to přistupuje.“

Havlíček: Lockdown by byl katastrofa

Varianta přikročení k tvrdému lockdownu by měla katastrofální dopady na českou ekonomiku, myslí si ministr.

Čtěte také

„Jsme jedna z nejotevřenějších ekonomik na světě. Kdybychom dnes podniky zavřeli, okamžitě přijdou o zahraniční zakázky na několik let dopředu. Pro mnohé by to byl kolaps, nahradili by je jiní dodavatelé a mělo by to dopady do celé naší ekonomiky i do spotřebitelského chování.“

Virolog Jiří Černý z Fakulty tropického zemědělství při České zemědělské univerzitě ale varuje, že situace je opravdu kritická a stávající vlna šíření nemoci přitom ještě zdaleka nekulminuje.

Hosty byli:
Karel Havlíček, za ANO, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy
Michal Černý, předseda Asociace ředitelů základních škol, ředitel Masarykovy ZŠ Praha-Klánovice
Ondřej Preuss, Katedra ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy
Jiří Černý, virolog z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity

Dnešek se od podzimu liší hlavně přítomností nových mutací viru SARS-CoV-2, připomíná. „V tuto chvíli už je na území celé země dominantní britská mutace a v České republice se začínají objevovat i první případy mutace jihoafrické, která nese rezistenci vůči protilátkám,“ upozorňuje.

Abychom se vyvarovali snížení účinnosti očkování, je potřeba se jihoafrické varianty viru zcela zbavit nebo ji velmi dobře kontrolovat, tvrdí Černý. To ale při aktuálních nárůstech počtu nakažených není možné. „Museli bychom to srazit na nižší stovky nových případů denně. To bude velmi obtížné a možná ani ta plánovaná opatření nebudou stačit.“

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martina Matějky.

autoři: Martin Matějka , Zuzana Marková
Spustit audio

Související