Jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Pandemický zákon je mimořádně špatný, hodnotí advokát Tomáš Sokol
Senát má výhrady k návrhu pandemického zákona, který mu ve zrychleném jednání předložila sněmovna. Varianta, že by se podařilo zákon patřičně upravit a předat ke podepsání prezidentovi do pátku 26. února, je prakticky nereálná, domnívá se exministr vnitra a advokát Tomáš Sokol. „Ten zákon je mimořádně špatný sám o sobě, vždycky to bude problém nějak polepit dohromady. A udělat to do pátku… to přesahuje moje představy.“
Podle starého právnického úsloví existují zákony dobré a rychlé, glosuje Sokol. „A tento zákon je nejrychlejší – a tak bych řekl i nejhorší, co jsem za dlouhou dobu viděl.“
Čtěte také
Host Speciálu Lukáše Matošky varuje, že právní předpis ušitý horkou jehlou nemusí být realizovatelný bez nejrůznějších rizik. „Hrozí, že každé druhé rozhodnutí bude napadeno žalobou a každé druhé rozhodnutí bude posléze nějakým soudem zrušeno. Je to něco, jako když pejsek s kočičkou pekli dort.“
Hilšer: Budeme se chovat konstruktivně
Také senátor z klubu STAN Marek Hilšer upozorňuje na nedostatky sněmovního návrhu pandemického zákona: „Nemůžeme tam nechat chyby, které mohou způsobovat vážné výkladové problémy. A chyb vidíme řadu – třeba v oblasti odškodnění, vysokých pokut,“ vyjmenovává.
Čtěte také
Připomíná ale i to, že jde o životy lidí, což si členové horní komory parlamentu uvědomují a nechtějí vyvolávat ještě větší chaos. „Pokud víme, že v Poslanecké sněmovně nejsou jiné varianty průchozí, tak nechceme, aby neplatilo vůbec nic. Dnes vyšleme nějaký signál, ale určitě se budeme chovat konstruktivně.“
S tím, že návrh zákona není bezchybný, souhlasí i poslankyně z vládní ČSSD Kateřina Valachová. Vyzdvihuje ale fakt, že ve sněmovně se napříč politickým spektrem podařilo najít shodu, a to s cílem ochránit životy lidí.
Hrozí lockdown
Kateřina Valachová, ČSSD, poslankyně
Marek Hilšer, senátor z klubu STAN
Tomáš Sokol, advokát
Vojtěch Bednář, sociolog
Stávající situace je nicméně tak špatná, že zřejmě bude muset dojít k dalšímu omezení pohybu lidí a možná i k úplnému lockdownu, upozorňuje Hilšer. K tomu ale bude i přes schválení pandemického zákona třeba pokračování nouzového stavu.
„Teď se budou ty systémy opatření a zákonů různě kupit,“ obává se senátor a varuje, že nejde už jen o covidové pacienty. Pokud nemocnice nebudou moct poskytovat jinou než akutní péči, zasáhne kolaps zdravotnických zařízení i další potřebné.
Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lukáše Matošky.
Související
-
Otevření obchodů i škol? Nejdřív by stálo za to zvážit plný lockdown, myslí si epidemiolog Maďar
„Pokud bychom teď otevřeli obchody, tak se už jen velmi těžko můžeme bavit o tom, že se žáci vrátí do konce března do škol,“ varuje epidemiolog Rastislav Maďar.
-
Konvalinka: Vláda by měla dávat respirátory zadarmo. V porovnání s lockdownem by se bohatě vyplatily
Vakcína AstraZeneca dokáže podle studie zásadně zpomalit šíření viru. „Doufali jsme v to. Netýká se to ale výhradně AstraZenecy, podobná data má Moderna,“ říká Konvalinka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.