Zapomenuté události roku 1943
Zásadní i zapomenuté události roku 1943 a takzvaná Rapallská smlouva mezi Německem a Sovětským svazem z roku 1922. To jsou témata pořadů, které připravili Petruška Šustrová a Josef Mlejnek. Reprízu si můžete poslechnout jen po dobu jednoho měsíce.
Související
-
Události roku 1943
Co zajímavého se stalo u nás i ve světě v roce 1943? A jak v Československu probíhala v dobách komunistické éry likvidace katolických klášterů?
-
Podkarpatskou Rus nabídl Beneš Stalinovi už v roce 1943. Jako odměnu za válečné úsilí Sovětů
Říjen 1944 byl pro bývalou nejvýchodnější část Československa osudovým obdobím. Podkarpatská Rus se poměrně rychle propadala do Stalinova panství.
-
O čem se dnes mluví v Londýně? Protektorátní „zábava“ začala v roce 1943 mlít z posledního
O čem se dnes mluví v Londýně? Tak zněl název jednoho z mála dochovaných rozhlasových skečů z období protektorátního rozhlasu. Byl odvysílán 12. března 1943.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.