Zakladatel běloruštiny zahradníkem

15. říjen 2013

Renesance v Praze nezakořenila na dlouho, přesto po ní zůstalo několik nepřehlédnutelných památek: za všechny zmiňme alespoň letohrádek Hvězda a Belveder neboli Letohrádek Královny Anny.

Zasloužil se o to zejména Ferdinand I. Habsburský, který do Prahy pozval nejen italského malíře Giuseppa Arcimbolda nebo německého stavitele Bonifáce Wolmuta, ale i bělouského zahradíka Františka Skorynu, který založil zahradu přiléhající k Belvederu. Skoryna ovšem nebyl ledajaký zahradník. Proč ho Bělorusové považují za vůbec největšího muže svého národa, vysvětlil redaktorce Tereze Burianové profesor a bohemista Jiří Marvan.

Praha na Skorynu tak docela nezapomněla. Běloruští turisté v Praze váží cestu k jeho pamětní desce na budově Klementina nebo k jeho soše na Pohořelci.

autor: Tereza Burianová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.