Žádný anděl nám neřekl, že se to stane, popisuje básník Doležal a vítěz Knihy roku smrt své ženy

2. srpen 2023

„Žádný anděl nám třeba v noci nesdělil, že se to druhý den stane. Bral jsem to od Boha jako vzpouru, dýku do zad, ránu palicí do hlavy a nechápal jsem, jak je to možné,“ popisuje básník, spisovatel, dokumentarista a bývalý rozhlasák Miloš Doležal den, kdy mu zemřela žena. Jeho sbírka Jana bude brzy sbírat lipový květ získala v soutěži Magnesia Litera Knihu roku 2023.

Manželka Jana zemřela v červnu 2021 a básník dodnes svým způsobem truchlí. „Je to stále ještě trauma, pořád je to bolest, ale už zahlížím, že je to cesta z nějaké tmy. Z velkých trápení a úzkostí k přijetí, porozumění, možná nahlédnutí, ale nikdy ne pochopení. Protože si myslí, že tohle nepochopím nikdy,“ přiznává v pořadu Hovory. 

Čtěte také

„Tehdy toho 17. června se to stalo z minuty na minutu. Byl krásný červnový den, poledne… a už jsme si ani pořádně nestačili nic říct. Prostě najednou odcházela a odešla a já se ji snažil vzkřísit a celé to bylo docela dramatické, ale už se to nepodařilo.“ 

„Teď se vynacházím v situaci, kdy mě to, že jsem to mohl nějak zaznamenat a proti té smrti a smrtelnosti se vykřičet skrze poezii, velice pomohlo.“ A uvědomil si, že literatura, zvlášť poezie, je intimní médium, které se může dotknout i tak závažných věcí, jako je smrt blízkého člověka. 

Pomohlo, že jsem vně i do sebe křičel

„Pomohlo mi, že jsem ty věci zaznamenával, že jsem do sebe i vně křičel. Dnes už je to ve fázi, kdy už můžu z té knížky i veřejně číst, jezdíme s muzikantem Jardou Svobodou – on hraje a já čtu. Už jsem schopen o tom mluvit a můj život dostal trochu nový směr. Je to ale těžké, přetěžké, jsou to nejhorší a nejšílenější roky mého života a současně tuším, že mi to něco mělo říct. No – a pátrám po tom, co mi to mělo říct.“ 

Čtěte také

Psaní poezie pro Doležala nebyla terapie, ale jistý nový rozměr literatury. „Nebylo to nic terapeutického, spíš potřeba s tím nějak žít, nějak s tím být a nebýt. Skoro jako ve hrůzném snu, ze kterého se probudíte a myslíte si, že se vám to jen zdálo – ale skutečnost je pak ještě horší. Literatura byla pro mne v té době možná zábradlím nebo holí, o kterou jsem se mohl trochu opřít.“ 

Miloš Doležal psal a natočil mnoho dokumentů o 2. světové válce, komunismu i o životě a smrti Josefa Toufara.

Čtěte také

„V dětství jsem chtěl být archeologem nebo detektivem a tak se mi to možná spojilo, takže to, co dělám, je troška historie spojená s pátráním po příbězích, které ještě nejsou úplně ,vykopané‘,“ vysvětluje.

Takový příběh ho pohlcuje. „Je tam určitě fascinace, a teď nemyslím fascinaci zlem, ale spíš tím, že můžu něco odkrýt a pojmenovat. Druhá věc je, že literatura má tu moc, že může dávat slovo mrtvým, a to i po letech.“

„Stále věřím v moc slova, hlavně toho dobrého, které, jak říká Erben, rozvazuje nebo zavazuje,“ dodává. 

Celé Hovory Lucie Vopálenské najdete v audiozáznamu, poslechněte si víc. (repríza)

autoři: Lucie Vopálenská , lup
Spustit audio

Související