O životě a smrti umučeného Josefa Toufara. Miloš Doležal: Jako bychom dnes zemřít měli
Když 25. února 1950 v Praze umíral číhošťský kněz Josef Toufar, umučený příslušníky Státní bezpečnosti, byl jednou z prvních obětí komunistické ideologie. Následně byl zahrabán pod falešným jménem v rohu ďáblického hřbitova do šachty hromadného hrobu. Miloš Doležal v knize Jako bychom dnes zemřít měli pátrá po tom, kdo byl páter Toufar a co všechno předcházelo tomu, než ho StB začala vyslýchat kvůli údajné manipulaci s oltářním křížkem.
Josef Toufar zemřel po měsíčním brutálním týrání. Tím ho soudruzi ze Státní bezpečnosti nutili ke lživým výpovědím. Měl se přiznat k tomu, že v režii a z nařízení Vatikánu a biskupů manipuloval s křížkem v Číhošti, aby tím podvedl prostý venkovský lid. Pro pohyb křížku se vžil název Číhošťský zázrak.
Těsně před smrtí byl Toufar převezen do Číhošti, kde byl nafilmován na kazatelně pro potřeby propagandistického filmu Běda tomu, skrze něhož přichází pohoršení. Ten měl vysvětlovat manipulaci s křížem na oltáři.
Čtěte také
Vzhledem k páterovu zdravotnímu stavu byl ale použit jen krátký úsek a na dalších záběrech je jeho postava hraná.
Miloš Doležal nepojímá obsáhlý životopisný portrét pátera Toufara jako chladné historické pojednání. Nechybí v něm bezprostřednost ani humor, a přece ani o krok neustoupí požadavku na absolutní dokumentární věrnost.
Vzniklý celek je také důkladně vyvedenou kronikou života Vysočiny v první polovině minulého století, krajiny, jež v sobě nese stigmata hrdinů a mučedníků. Ne náhodou prohlásil básník a historik Zbyněk Hejda, že Doležal Vysočině vrací její paměť.
Související
-
Je paradox dějin, že snaha zdiskreditovat Toufara vyústila v diskreditaci komunistů, říká historik
„Josef Toufar je pro mě mimořádná osobnost kněze ryzího charakteru. Jeho osobnost kontrastuje s nemorálností komunistických vůdců,“ hodnotí historik a teolog Marek Šmíd.
-
Před 70 lety StB umučila faráře Toufara. Potřebovala rychlé doznání, vysvětluje historik Tomek
V prosinci 1949 se podle očitých svědků několikrát pohnul křížek v Číhošťském kostelíku. Státní bezpečnost kněze Toufara obvinila, že celý „zázrak“ zinscenoval.
-
Rok 1949: Číhošťský zázrak. Záhadný pohyb kříže a umučení faráře Josefa Toufara
V prosinci 1949 se v číhošťském kostele při mši údajně několikrát pohnul kříž na oltáři. Vládnoucí komunistický režim využil události k útoku na katolickou církev.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.