Zachycuji život při činu. 24. února jsme vstoupili do nové reality, říká ukrajinská režisérka Moiseniuk

22. listopad 2022

„Už navždy si budeme pamatovat únor 2022 – ať jsme v jakémkoli věku. Protože se nám převrátil svět vzhůru nohama a vstoupili jsme do nové reality,“ říká o ruské invazi ukrajinská režisérka Oksana Moiseniuk. Ve svém novém dokumentu zachycuje, jak na napadení vlasti reagovali v Česku její krajané. „Tehdy jsem ještě naivně věřila, že by se dokument nemusel jmenovat Osmý den války, ale poslední den invaze.“

„To proto, že zrovna v Minsku probíhala mírová jednání. Všichni jsme přitom hrozně doufali, že se domluví a vše skončí. Přišlo mi prostě absolutně šílené, že něco podobného by mohlo pokračovat – navíc v centru Evropy 21. století,“ vzpomíná režisérka.

Ukrajina bude navždy naše domovina.
Oksana Moiseniuk

Teď se prý trochu stydí, že se bála, že to nestihne zdokumentovat. „Když se nápad zrodil v mé hlavě, chtěla jsem válku natočit hlavně pro další generace. A ten strach jsem měla proto, že když to zítra skončí, tak už to nebudu mít šanci udělat.“

Čtěte také

„Můj dokument chce zachytit život při činu… Jaký vliv má válka na ukrajinskou komunitu žijící v Česku – a podobných lidí, jako jsou mí protagonisté, je po celém světě miliony. Jsou to lidé, kteří opustili vlast už před mnoha lety z různých důvodů. Nejsou to váleční uprchlíci. Ale i když mnoho let žijí v zahraničí, tak jsou s Ukrajinou spjati velmi silnými vazbami. Svými kořeny.“

„Navždy to bude naše domovina a myslím, že film bude přínosný pro další generace Ukrajinců, kteří se v Čechách narodí, nebo pro děti těch, co tady žijí dnes,“ uvažuje režisérka Moiseniuk.

Pokouším se zobrazit fenomén ukrajinských gastarbeiterů v ČR.
Oksana Moiseniuk

Ještě v únoru ale pracovala na jiném dokumentu, a to už od roku 2018.

„Pokouším se zobrazit fenomén ukrajinských gastarbeiterů v ČR, protože to bylo až dosud velké téma. Ale ve chvíli, kdy mne napadla myšlenka natočit dokument o válce, tak jsem hned věděla, že jsou to dva absolutně jiné filmy a ani své hlavní protagonisty jsem ,nepřetahovala‘“.

Čtěte také

Protagonisty válečného dokumentu často poznala až po začátku invaze. „Uvidíte například podnikatele Vjačeslava, který s kamarádem Ivanem nechají své práce a po celé Evropě shánějí neprůstřelné vesty…. A jako dokumentaristka jsem v tu chvíli viděla situace, které by se mohly objevit i ve filmu.“

„Další postavou je řidič MHD, který je zároveň národní umělec Ukrajiny, a ten sháněl ubytování pro své uprchlé přátele a také národní umělce. V této dějové lince zapracoval moment, kterému se říká zázračná moc okamžiku, kdy se situace vykloubí a stane se něco úplně jinak, proti předpokladům.“

Před válkou utekly obyčejné ženy i národní umělec, který je na Ukrajině ikonou, skoro jako váš Karel Gott.
Oksana Moiseniuk

„Stalo se tam to, že vůbec nevěděl, kam jede, a sháněl ubytování a dojel až na zámek Matěje Stropnického. Vůbec přitom neměl tušení, s kým mluví, a naivně se ho ptal, jestli je správcem zámku. A Stropnický zas neměl tušení, kdo je ten Matvičuk, což je také národní umělec. Je tak vidět, že utíkat musejí obyčejné ženy i národní umělec, který je na Ukrajině ikonou, skoro jako váš Karel Gott,“ uzavírá.

Celé Hovory Petra Viziny si poslechněte v audiozáznamu.

autoři: Petr Vizina , lup
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.