X-Challenge není až tak o úkolech, ale co děláte a koho přitom potkáte, popisuje účastnice soutěže a studentka Halašková

4. říjen 2024

„X-Challenge je akce pro dvoučlenné týmy, které cestují po Evropě, mají sto eur na osobu, a to není na desetidenní cestování nic moc. Proto účastníci často stopují a cestou se navíc snaží i pomáhat – i proto, aby si vydělali na nocleh a jídlo,“ popisuje jedna z účastnic a zároveň studentka žurnalistiky nebo politologie Klára Halašková.

„V rámci pravidel existují různé výzvy, plní se úkoly, ale je jich opravdu hodně, takže se v tom dost těžko orientuje. Sice máte všechno sepsané, ale v praxi je to jiné,“ doplňuje s tím, že poprvé byla v X-Challenge, když jí bylo pouhých 16 let.

„S kamarádkou jsme si ale řekly, že když potkáme lidi, se kterými chceme strávit víc času, nebo když dojedeme na místo, kde se nám líbí, tak se nebudeme honit za něčím ze soutěže a raději si to užijeme – a užily jsme si to fantasticky,“ přiznává dnes 22letá studentka Halašková.

X-Challenge má motto: Dokážeš víc, než si myslíš. „A je to pravda, protože letos bylo sto checkpointů v Evropě, z toho 20 u nás a každý den se musíte dostat na jeden z nich. Vedle toho existují ale i výzvy – například, aby tým dokázal stopnout letadlo. Když se ta výzva vyhlásila prvně, povedlo se to jednomu týmu, ale hned příští rok to zvládla celá třetina z nich.“

Stopnout si letadlo?

A jak se stopuje letadlo? „Je to hodně o odhodlání a rozhodnutí to zvládnout. Jsou místa, kde se to nepodaří nikomu, ale každý rok mne X-Challenge přesvědčuje, že to není úplně o tom, co se snažíte udělat, ale s kým nebo koho přitom potkáte.“

„Když potkáte někoho, kdo se vám snaží pomoct, tak vás třeba odkáže na někoho dalšího, kdo už vám pomoct může. Takže i nás se podařilo stopnout letadlo, ale bylo maličké, takže jsem se proletěla jen já.“

Stopli si totiž řidiče, který byl bývalým starostou vesnice, kde mají i letiště a znal pilota. „Tento pilot tam nakonec nebyl, ale potkali jsme jiného, který dělal vyhlídkové zážitkové lety. Nejdřív se mu nechtělo, ale když jsme mu vyprávěly náš příběh, tak se nechal přesvědčit. A když jsme mu pomohly uklidit, tak jsem nakonec opravdu letěla.“

Druhým letadlem se proletěly už obě z týmu, a bylo to dopravní letadlo z Curychu do francouzské Nice. Jak? To už si poslechněte v audiozáznamu Hovorů Vladimíra Kroce. Dozvíte si to, jak se studentka dostala na pódium spolu s americkou kapelou Green Day, zahrála si s nimi a dostala od nich kytaru, nebo proč je tak nadšená z programu Erasmus.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související