Washington přestává věřit, že Ukrajina ubrání úplnou územní celistvost. Zelenskyj by měl měnit svou definici vítězství
Američané přestávají věřit, že se Ukrajině podaří dobýt zpět všechna území obsazená Ruskem. Nic na tom jejich optikou nezmění ani dodávky těžších a vyspělejších zbraní, které chce Washington Ukrajincům poslat, což prozradili stanici CNN. Poradci prezidenta Joea Bidena navíc už začali debatovat, zda by ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj neměl změnit svou definici vítězství. Její úprava by podle nich měla zohlednit možnost, že se země nevratně zmenší.
Citovaní američtí představitelé ale současně zdůraznili, že tento pesimističtější odhad neznamená, že by Spojené státy chtěly na Ukrajinu naléhat, aby v rámci ukončení války přijala územní ústupky. Pořád také existuje naděje, že Kyjev získá velké části ztraceného území zpět při pozdější protiofenzivě.
Čtěte také
Někteří američtí činitelé tvrdí, že „menší“ Ukrajina není nevyhnutelná. Úspěch Kyjeva závisí hodně na tom, jak moc mu bude Washington pomáhat. Ukrajinská vláda požádala Američany o nejméně 48 samohybných obrněných salvových raketometů, ale Pentagon jich zatím slíbil jen osm.
Mnozí nicméně věří, že Ukrajina dokáže překonat veškerá očekávání tak, jako v prvních dnech války, když odrazila ruský útok na Kyjev.
Americká vláda zemi slíbila další bezpečnostní pomoc v hodnotě 450 milionů dolarů, včetně raketových odpalovacích systémů, dělostřelecké munice a hlídkových člunů.
Chce také Ukrajincům koupit vyspělý norský systém protivzdušné obrany středního až dlouhého dosahu NASAMS.
Zbraně docházejí rychleji
Nálada se změnila k horšímu v posledních týdnech, kdy se Ukrajina snažila odrazit ruské síly v Donbasu a její ztráty dosahovaly až stovky vojáků denně.
Výzbroj a munice dochází ukrajinské armádě rychleji, než je Západ stačí doplňovat nebo vycvičit Ukrajince v obsluze vyspělých zbraní, které používá NATO.
Nejmenovaný americký vojenský představitel obeznámený se zpravodajskými detaily je přesvědčený, že Ukrajina nejspíš nezíská zpět veškeré území obsazené Ruskem.
Čtěte také
Už vůbec prý není pravděpodobné, že by se něco takového mohlo stát ještě letos, jak si představuje Volodymyr Zelenskyj.
V Bidenově vládě tak panuje dojem, že Zelenskyj bude muset zmírnit očekávání toho, čeho Kyjev může realisticky dosáhnout. Účastníkům summitu G7 v Bavorsku řekl, že chce vyhrát a válku ukončit do konce letošního roku.
Je pravda, že také Rusko má velké ztráty. Podle odhadů amerických zpravodajských služeb přišlo za čtyři měsíce války o celou třetinu vojáků. Zpravodajci odhadují, že Rusové budou mít velké potíže dobýt nějaké území na západní Ukrajině, aniž by vyhlásili úplnou mobilizaci záložníků.
Přesto je Moskva přesvědčená, že vydrží bojovat dál a oslabí ukrajinské i západní odhodlání, protože celosvětové hospodářské dopady války jsou čím dál tím větší.
Rusko také počítá s tím, že využije mezeru, během které bude Ukrajina přecházet ze stávajících zbraní sovětského typu na moderní zbraně dodané Západem. Ty ovšem vyžadují časově náročný výcvik.
Zásoby zbraní se ztenčují
Jeden nejmenovaný představitel amerického ministerstva obrany serveru CNN přiznal, že zásoby zbraní ze sovětských dob se ztenčují, i když nějaké ještě k dispozici jsou.
Některé východoevropské země jich mají stále dost, aby je mohly Ukrajině poslat. Udělají to ale jen v případě, že jim je spojenci nahradí moderní výzbrojí.
Čtěte také
Spojené státy a jejich partneři mezitím shánějí po celém světě munici ze sovětské éry, která se hodí k stávajícím ukrajinským zbraním, včetně dělostřelecké munice ráže 152 milimetrů. Zbraně Severoatlantické aliance mají ráži 155 milimetrů.
Podle jiného představitele amerického ministerstva obrany je však tato snaha v podstatě u konce, protože mnohé země už Ukrajině poslaly vše, co byly ochotny dát. Vzhledem k rychlosti, s jakou Ukrajinci spotřebovávají starší munici v dělostřeleckém boji na Donbasu, „zbraně ze sovětské éry mizí ze světa“, cituje nejmenovaného činitele CNN.
Výběr z komentářů, analýz a reportáží zahraničních médií připravila Gita Zbavitelová.
Související
-
Švýcarské úřady postupují v sankcích ve srovnání s jinými státy pomalu
Také dosud tradičně neutrální Švýcarsko se po ruské invazi na Ukrajinu připojilo k hospodářským sankcím vůči Moskvě a blokuje majetek ruských oligarchů.
-
Rusko se na sankce chystalo od anexe Krymu v roce 2014
Ekonomové po invazi na Ukrajinu předpovídali, že se ruské hospodářství zhroutí kvůli mezinárodním sankcím. Rusko se ale stále ještě drží.
-
Rusko bude na Ukrajině tak dlouho, dokud bude v Kremlu Putin
Ruský prezident Vladimir Putin se nikdy nesmíří s možností, že by se z jeho země mohla stát pouhá regionální velmoc.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka