Vztahy mezi Čínou a Tchaj-wanem se opět zhoršují. Vzájemně se obviňují z vojenských provokací, olej do ohně přilila i Amerika

14. duben 2020

Kolem Tchaj-wanu minulý týden proplula čínská letadlová loď se svou bojovou skupinou pěti lodí. Ostrovní stát tvrdí, že se tak pevninská velmoc snaží zneužít pandemie koronaviru k zastrašování a rozšíření vlivu. Spojené státy proto oznámily, že budou v příštích letech víc spolupracovat s Tchaj-wanem. Vyhrotily se tak už dost napjaté vztahy mezi Čínou a USA.

Čtěte také

„Přes Tchaj-wan udržují Spojené státy Čínu pod permanentním tlakem, a to jak vojenským, tak diplomatickým,“ říká ve vysílání Plusu asijský zpravodaj Českého rozhlasu David Jakš.

Tchaj-wan jen od roku 2017 nakoupil od Američanů zbraně v přepočtu za 300 miliard korun. Americké válečné lodě se u břehů ostrova objevují pravidelně, třebaže do samotných přístavů už nevjíždějí. Taky sílí tlak USA, aby se Tchaj-wan co nejdřív stal součástí Mezinárodního úřadu pro civilní letectví nebo Světové zdravotnické organizace (WHO). „Je to takové dlouhodobé brnkání na čínské nervy,“ myslí si zpravodaj.

WHO vs. Tchaj-wan

V poslední době ale právě mezi WHO a Tchaj-wanem roste napětí. „Šéf WHO totiž Tchaj-wan obvinil, že stojí za údajnou rasistickou kampaní proti nim samotným. Naopak Tchaj-pej se proti tomuto tvrzení ohradila, požaduje omluvu a k tomu tvrdí, že WHO jde na ruku Číně a že svou laxností na počátku pandemie pomáhala zatajovat důležité informace.“

Čtěte také

Hádky se okamžitě chopila čínská média a znovu vykreslila Tchaj-wan jako neposlušnou provincii, která koronavirus zneužívá a jen chce vyhlásit samostatnost. „I na to přišla ale z Tchaj-peje odpověď, a to ať se pevninská Čína víc stará o to, jak virus na svém území porazit, a ne jen o provokace proti svým sousedům.“

Kromě posledního incidentu s čínskou letadlovou lodí si Tchaj-wan před pár dny stěžoval i na čínské letectvo, které pravidelně, hlavně v noci, hlídkuje těsně u tchaj-wanských břehů a jeho letadla nacvičují taktiku, jak se vyhnout zaměření místním systémem časného varování.

Víc si poslechněte v audizáznamu rozhovoru. 

autoři: Martina Mašková , David Jakš , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.