Vždy bude někdo nespokojený: dlužník, věřitel, nebo exekutor, říká o novele řádu Výborný (KDU-ČSL)

2. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marek Výborný

„Sněmovní výbor sice v novele exekučního řádu vykostil místní příslušnost exekutorů, ale je celá řada opatření, která se nám podařilo prosadit, ze kterých mám radost a doufám, že uspěje i na sněmovně,“ říká v Pro a proti poslanec KDU-ČSL Marek Výborný. Poslanec hnutí ANO Patrik Nacher odmítá, že by cokoliv bylo „vykostěno“.

Ústavně-právní výbor sněmovny před několika dny podpořil zavedení chráněného účtu, zastavení starších bagatelních exekucí, ale neschválil často zmiňovanou místní příslušnost exekutorů, ani spojování exekucí jednoho dlužníka.  

Výborný přitom navrhoval kompromis, takzvanou spotřebitelskou teritorialitu. „Když je dlužníkem osoba podnikající, má věřitel právo si vybrat exekutora. U fyzické osoby by pomohlo takzvané krajské kolečko, tedy že exekutor bude v daném kraji a bude to formou přidělování.“

Závazkem nás poslanců je pomoci zodpovědným dlužníkům, kteří si chtějí nechat pomoci, a seriózním věřitelům, nikoliv hochštaplerům.
Patrik Nacher

Nacher ale Výborného slova o „vykostění“ odmítá. „Ve veřejném prostoru se celá diskuze scukla jen na teritorialitu, ale to je virtuální realita, posvátná kráva, která údajně všemu pomůže. Ale ve výsledku pomůže jen exekutorům přerozdělit jejich byznys.“

„Podařilo se ale schválit věci, které směřují do minulosti, případně budou aplikovatelné okamžitě. Teritorialita je jediný bod, který směřuje do daleké budoucnosti, což v tuto chvíli nedává smysl,“ vysvětluje Nacher.

Milostivé léto

Výborný chválí, že prošel i jeho návrh „milostivého léta“, kdy se dlužník bude moci jednorázově zbavit exekuce zaplacením jistiny, kterou dluží státu, a 750 korun exekutorovi, tedy nákladů na zastavení řízení.

„Chceme pomoci těm, kterým díky selhání státu dluh třeba 50 korun narostl na 250 tisíc,“ říká.

Pochopil jsem, že vždy vzbudíte negativní emoce: buď u dlužníků, nebo věřitelů, či exekutorů.
Marek Výborný

Sněmovní výbor také podpořil Nacherův návrh na zastavení bagatelních exekucí do výše 1500 korun, u kterých se za tři roky nepodařilo nic vymoci.

„Já i kolega Výborný se shodneme, že je třeba řešit nakumulovanou minulost. Věřitelé si myslí, že ty tři roky jsou krátká doba, pro dlužníky to může být dlouhá doba,“ upozorňuje Patrik Nacher (ANO).

Čtěte také

A dodává: „Já určitě nepřijmu opatření, které pomůže jen dlužníkům, věřitele hodí přes palubu, zestátní jim pohledávku, exekutorům nařídí, co mají dělat a nic za to nedostanou.“  

Lidovecký poslanec vítá, že na výboru došlo ke shodě v mnoha otázkách. „Jsem přesvědčen o tom, že do konce roku se to podaří dotáhnout na půdě sněmovny do konce. Není shoda na teritorialitě a já k tomu očekávám ještě nějakou debatu,“ říká o stavu jednání o novelizaci exekučního řádu Marek Výborný (KDU-ČSL).

Jak přesně má fungovat princip milostivého léta? Poslechněte si audiozáznam celé debaty s argumenty obou poslanců. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související