Vynálezce Sousedík odmítal lukrativní nabídky ze zahraničí, společný projekt pro něj měl i přítel Baťa

3. červenec 2024

Josef Sousedík se narodil v chudé rodině vsetínského stolaře, pocházel tedy z velmi skromných poměrů. Vypracoval se na továrníka a vizionáře, který si nechal patentovat několik zásadních vynálezů – například hybridní pohon železničního vozu, který pak měla i legendární Slovenská strela.

Čtěte také

Byl to i velký vlastenec a také starosta. Zemřel při výslechu na gestapu, ale své spolupracovníky v odboji nezradil. 

Až do začátku 1. světové války pracoval v největším elektrotechnickém výrobním závodu v Rakousku-Uhersku, pak musel narukovat do rakouské armády.  

Do rodného Vsetína se vrátil v roce 1919 a tehdy teprve 26letý muž si tam otevřel vlastní dílnu na výrobu elektromotorů. Už po několika měsících se rozrostla na továrnu, ve které pracovalo až 350 lidí.

Slovenská strela

V jednu chvíli stáli o Sousedíka i velké zahraniční firmy, to odmítl a nepřijal ani nabídku přítele Tomáše Bati, který chtěl vybudovat společný podnik.

V době hospodářské krize se ale dostalo do krize i jeho podnikání. V roce 1934 přišel konkurz a firmu koupila společnost Ringhofer-Tatra. Sousedík tam byl až do roku 1940 ředitelem. 

Josef Sousedík u vyrobeného elektromotoru

Poslechněte si i první část pořadu Zaostřeno, ve kterém Michaela Vetešková rozebírá Sousedíkovo působení ve Vsetíně i smrt při výslechu na gestapu.

Spustit audio

Související