Vyhláška o povinném očkování bylo rozhodnutí na odchodnou a malinko alibismus, hodnotí Jan Konvalinka
Vláda Andreje Babiše (ANO) definitivně usedla v opozici. Pro minulý kabinet byla zásadní výzvou pandemie covidu-19 a při jejím řešení se na pozici ministra zdravotnictví vystřídalo rekordních pět ministrů, aby se na závěr vrátil ten původní – Adam Vojtěch (za ANO). „Mezi odborníky byl chválen jako člověk konsenzuální, který naslouchá a snaží se věci měnit,“ konstatuje biochemik Jan Konvalinka, podle kterého Vojtěch naslouchal, přemýšlel a snažil se dělat to nejlepší, co mohl.
Na začátku koronavirové krize se kabinet nezorientoval úplně dobře, tvrdí Konvalinka, prorektor Univerzity Karlovy a vedoucí výzkumné skupiny Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd.
Čtěte také
S postupnými personálními obměnami se navíc způsob, jakým resort zdravotnictví reagoval a opíral se o rady odborníků, dramaticky lišil, podotýká biochemik:
„U každého ministra kromě Romana Prymuly trvalo nějakou dobu, než se zorientoval, a často dělali chybu, že covid řešili jako ryze medicínský problém. Obávám se, že to je chyba, kterou teď dělá i nově nastupující ministr,“ říká Konvalinka na adresu Vlastimila Válka (TOP 09).
Ministři často dělali chybu, že covid řešili jako ryze medicínský problém. Obávám se, že to teď dělá i nově nastupující ministr.
Jan Konvalinka
Jednou z pomyslných známek na vysvědčení minulé vlády je proočkovanost obyvatel České republiky proti covidu-19. V tomto ohledu se ale v rámci Evropské unie řadíme mezi státy podprůměrné, a proto je i známka, kterou by ministerstvu biochemik udělil, špatná.
Čtěte také
„Důvodů je spousta – byla tam řada logistických chyb, nepracovalo se dost s praktickými lékaři, systém byl příliš komplikovaný a málo se využívaly neziskové organizace,“ vyjmenovává host Tématu dne s odkazem na organizaci Podané ruce, která podle Konvalinky sehrála fascinující úlohu.
„Pokud bych měl ale jmenovat jeden hlavní problém s očkováním, tak je to bohužel hluboká nedůvěra části našich spoluobčanů k vládě, autoritám a vědcům,“ dodává.
Končící Babišova vláda sice v samém závěru svého působení nařídila očkování povinně pro některé pracovní skupiny a seniory nad šedesát let, jde ale o rozhodnutí na odchodnou, komentuje Konvalinka: „V tomto smyslu je to malinko alibismus, protože ta vláda dobře ví, že nebude sklízet politické důsledky tohoto kroku.“
Nízké zadlužení by nezůstalo ani bez pandemie
Pokud jde o státní kasu, nevidí hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek příliš mnoho prostoru k pochvalám. Nízkou zadluženost zdědil menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD od vlád předchozích a i bez koronavirové krize by zřejmě došlo k mírnému růstu zadlužení, míní.
Jan Konvalinka, prorektor Univerzity Karlovy, vedoucí výzkumné skupiny Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd
David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte
Miroslav Hřebecký, programový ředitel EDUin
Tomáš Kostelecký, první zástupce ředitele Sociologického ústavu Akademie věd ČR
„Je nutné přiznat, že s pandemií se svezlo i trochu populismu a některé zvyšování výdajů nebo snižování daní, které nesouvisí s pandemií, nebylo pro veřejné finance vhodné. Nízké zadlužení by tak jako tak nezůstalo na předchozí úrovni.“
Poslechněte si celý audiozáznam Tématu dne Šárky Fenykové. Mluvilo se také o vzdělávání nebo společnosti.
Související
-
Konvalinka o omikronu: Nechci šířit paniku, ale určitě bychom měli být připraveni i na černé scénáře
„Že je omikron infekčnější než delta nejméně dvakrát, je prokázané. A podle nových studii dvě dávky očkování nestačí,“ shrnuje nové poznatky o omikronu Jan Konvalinka.
-
Omikron v Česku? Počítáme s tím, že růst případů začne v průběhu ledna, varuje primářka Roháčová
Už v 77 zemích světa se potvrdila nákaza variantou covidu-19, kterou WHO nazvala omikron. Evropské země reagují zpřísňováním protiepidemických opatření.
-
Dopady covidu na vzdělávání? Ztráty jdou do desítek miliard, počítá ekonom Münich
„Hygiena nestíhá,“ říká předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová, která tak jako mnoho dalších kolegů částečně převzala úlohu hygienických stanic.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.