Všichni bychom měli začít opravdu tvrdě makat, ale jinak, nabádá prorektor Hnát

23. srpen 2023

Česká ekonomika nutně potřebuje strukturální změny, tvrdí ekonom a prorektor VŠE Pavel Hnát. Už léta se tady také omílá, že se musíme z montovny změnit na ekonomiku s přidanou hodnotou. „Všichni bychom měli začít opravdu tvrdě makat, jinak makat. To je ten problém, včetně vzdělanosti naší populace,“ říká. 

Čtěte také

„Pokud hovoříme o skutečné transformaci, bude se muset změnit náš pracovní trh. Je tady obrovský podíl středoškolsky vzdělaných lidí, kteří tyto pozice prostě zastávají – oni na nich samozřejmě tvrdě pracují, osobně mám obrovskou úctu ke každému, kdo tvrdě pracuje,“ zdůrazňuje.

„Ale pokud se chceme posunout do ekonomiky s vyšší přidanou hodnotou, a o tom je i alarmující zpráva Hospodářské komory, nejde to pouze se středoškolsky vzdělanou populací,“ dodává ekonom Hnát.

Podle analýzy Hospodářské komory se Česko dostalo do takzvané pasti střední třídy a brzy bude nekonkurenceschopné. Za první půlrok 2023 klesla reálná kupní síla našich platů nejvíc ze všech zemí EU, česká ekonomika je tak málo schopná konkurence, že nás také může čekat dlouhodobá hospodářská stagnace, zpomalení růstu mezd i životní úrovně.

Zvýšit počet absolventů vysokých škol jde podle něj různými způsoby – ale snižovat laťku není správná cesta. 

„Podívejte se ale i na to, kdo nám chodí na technické vysoké školy – ti studenti zrovna nějaký velký zájem nemají. Přitom jsou to technické obory, kde by se studenti mohli přetavit ve vědce, konstruktéry, designéry,...“

„S tím, vzbudit v malých chlapečcích a holčičkách zájem o techniku, se ale má začínat už v mateřských školách, tedy v takto malém věku – ve vědce nám dozrají za 20 nebo 30 let.“ 

Nová pracovní místa, ale pro jiné lidi

„Když jsem řekl makat, nemyslel jsem, že snad jsou všichni líní a musí pracovat tvrdě, ale struktura naší ekonomiky bude jiná. Budou to, pokud se to povede, jiná pracovní místa. Ekonomie je zajímavá v tom, že říká, že když zmizí tato pracovní místa s nízkou přidanou hodnotou, vznikne víc jiných nových míst, těch ,správných‘ – ale pozor, ne pro ty stejné lidi.“ 

Čtěte také

Takovou změnu ale musejí udělat politici ve spojení s firmami.

„Hnacím motorem musí být jednoznačně byznys a firmy, ale role vlády je tady nezastupitelná. Nakonec i Silicon Valley vzniklo tak, že se na základě vládních poptávek a zakázek vytvořil zcela specifický ekosystém. To znamená, vláda v tom musí mít roli, řekněme, směrovače, motivátora a stratéga. Ale zbytek je vždy v rukou byznysu. Je to samozřejmě i o tom, že nejen podnikové výdaje na vědu a výzkum, ale i vládní výdaje na vědu jsou u nás nižší, než by měly být.“ 

České firmy jsou podle Hnáta zatím ale stále spokojeny s tím, že jsou jen ty montovny.

Čtěte také

„My si nejsme schopni říct ani ten náš cíl, jen říkáme, že krize nějak přejde a zase budeme tím spolehlivým dodavatelem Německa.“

„Mimochodem v nějakých výzkumech jsme se ptali podnikatelů, jestli jsou spokojeni ve své pozici dodavatele německého průmyslu. Oni nám na to říkali: ,Samozřejmě. 20 let jsme tvrdě dřeli, aby nám Němci začali věřit. Aby si vzali nás, a ne Maďary, Poláky, Slováky. A vy nám teď řeknete, že to je vlastně celé špatně a že Česko je nějaká usmolená montovna.‘“

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Barbory Tachecí. 

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související