Vlna protestů v USA otevřela téma systematického rasismu ve vědě

15. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vědec, biolog, poznámky, telefon, rukavice, laboratoř, infekce, výzkum, koronavirus, ilustrační foto

Nedávná smrt Afroameričana George Floyda způsobená policejním příslušníkem, spustila celosvětovou vlnu protestů proti rasismu. Se svými zkušenostmi se už hlásí o slovo i vědci.

Čtěte také

Vědci ve Spojených státech na podporu boje proti rasismu pozastavili na jeden den veškeré výzkumy. Důvodem je nejen projev podpory, ale i prostor pro účast na protestech proti rasové diskriminaci.

K odpovědnosti za nerovné prostředí se přihlásil například odborný časopis Nature, který uznal, že afroameričtí vědci v minulosti nedostávali stejný prostor jako běloši. Vědecký časopis se nově zavázal k výzkumům a publikacím, které se budou systematickým rasismem zabývat.

Výzkumníci, kteří se ve své profesi setkali s rasovou diskriminací, sdílí své zkušenosti pod hashtagem #BlackintheIvory.

Známým příkladem, který upozornil na rasovou diskriminaci v roce 2016, je chatbot Tay z dílny Microsoftu. Ten se měl učit komunikovat na základě rozhovorů s uživateli. Jak se ale ukázalo, velmi rychle si osvojil rasistické a sexistické názory a musel být z internetu stažen.

Ve světe umělé inteligence se problém s rasovou diskriminací projevil třeba i v oblasti rozpoznávání obličejů. Studentka počítačových věd Joy Buolamwiniová na základě své zkušenosti založila společnost Algorithmic Justic League, která odhaluje diskriminaci a předpojatost v oboru.

Čtěte také

„Umělá inteligence jednoduše nebyla schopná rozeznat můj obličej. Rozhodla jsem se proto pro takový průzkum a zjistila jsem, že data, která se využívají pro rozpoznávání obličejů neberou v potaz rozmanitost odstínu lidské pokožky a struktur obličeje,“ vysvětluje Buolamwiniová.

Podle loňské studie, publikované v časopise Science, se ale mohou dopady rasismu v umělé inteligenci reálně dotýkat i zdraví lidí. V rámci výzkumu se totiž zjistilo, že v amerických nemocnicích široce využívaný algoritmus upřednostňuje k ošetření pacienty bílé pleti.

autoři: Zuzana Machálková , marz
Spustit audio

Související