Vlivy civilizace, virů i bakterií

24. červenec 2012

Opomíjené civilizační nemoci ledvin. Vědecký odkaz Antonína Holého. Klinická biochemie III. – rezistence tuberkulózy.

Hlavní téma dnešního Ženšenu vás zavede do oblasti civilizačních chorob. Do této skupiny se nejčastěji řadí obezita, cukrovka, nemoci srdce a cév nebo rakovina. Civilizační choroby se ale týkají i jiných orgánů - například ledvin, připomene prof. Ivan Rychlík.

V den premiéry tohoto vydání se tento svět naposledy rozloučí se světoznámým chemikem prof. Antonínem Holým. Na jeho vědeckou práci i odkaz, který vědě zanechal, zavzpomíná Ing. Ivan Rosenberg.

Logo

Prof. Antonín Holý se proslavil nejvíce jako objevitel léků proti virům. Nejen o nich ale budeme mluvit v Ženšenu. V dalším příspěvku doc. Pavel Čermák upozorní na nedávný vývoj bakterií tuberkulózy.

V prvních minutách magazínu uslyšíte dvě aktuality ze světa: dozvíte se, co vypověděly kosti neandrtálců o jejich svalové aktivitě a proč není dobré zaspat hrůzné zážitky.

autor: mas
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.