Vlídný tazatel Ota Nutz

Ota Nutz
Ota Nutz

Mistr rozhlasového rozhovoru, reportér, publicista, dokumentarista a externista. Ota Nutz se narodil v roce 1939. V letech 1957 až 1961 vystudoval Institut osvěty a novinářství Univerzity Karlovy, kde se specializoval na obor rozhlas – televize.

Nejprve působil na počátku 60. let v Československém rozhlase (liberecké studio, redakce pro mládež v Praze), poté pracoval v týmu, který připravoval proslulý televizní cyklus konce 60. let nazvaný Zvědavá kamera.

Zákaz za normalizace

Po roce 1969 mu byla z politických důvodů znemožněna práce ve sdělovacích prostředcích, ale o dva roky později byl přizván k externí spolupráci s Československým rozhlasem.

Pořady, na kterých se výrazně autorsky podílel, 3 x 60 a to stereo a Dveře dokořán, patřily k tomu nejlepšímu, co za normalizace v rozhlase vniklo. Po roce 1989 uváděl s Jiřím Vejvodou pětapadesátiminutový týdeník Kavárna u Kische, na který navazovala obdobně koncipovaná Kavárna Bohemia. Kromě toho se v 90. letech výrazně podílel na týdeníku Kdyby všechny krásy světa, a také na cyklech Život, osudy, osobnosti a Akcent. Zemřel v roce 2000.

Co v pořadu uslyšíte

V pořadu uslyšíte ukázky z rozhovorů z normalizační i polistopadové etapy Nutzovy tvorby. Odpovídat budou multiinstrumentalista Jiří Stivín, zpěvačka Marika Gombitová, výtvarník Karel Svolinský, novinářka Petra Procházková a studentský vůdce Václav Bartuška. Zazní i odpovědi Oty Nutze na vlastní otázky, které z jeho pořadů vybrala jedna z jeho rozhlasových kolegyň.

Ota Nutz