Vlček: Hospodářská strategie Česka není obecná. Je v ní na 150 opatření, jak se dostat mezi top deset zemí
Ministerstvo průmyslu a obchodu nedávno zveřejnilo návrh nové hospodářské strategie Česka. Jedním ze spoluautorů je místopředseda hnutí STAN a poslanec Lukáš Vlček. „Osobně jsem s tímto dokumentem spojil posledního zhruba půl roku svého pracovního života. Dal jsem tomu opravdu mnoho energie, proto tomu velmi důvěřuji,“ říká Vlček v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus. Jeho jméno je také mezi nominacemi STAN na nového ministra průmyslu.
Hospodářská strategie Česka je víc než sedmdesátistránkový dokument, který popisuje silné a slabé stránky tuzemské ekonomiky a základní směry, kudy se vydat. V dokumentu se uvádí například konec uhlí pro energetiku v roce 2033, posílení čipového průmyslu a potřeba větších investic do vzdělávání lidí
Materiál je nyní v připomínkovém řízení. Právě tam ale Svaz průmyslu a dopravy upozornil na nekonkrétnost strategie, například pokud jde o prioritní cíle i opatření, jak k nim dojít. „Předložený materiál nedoprovází jasný implementační plán,“ napsal svaz.
Čtěte také
V dokumentu podnikatelé také zcela postrádají kapitolu věnovanou průmyslu a jeho dekarbonizaci. „A to z pohledu kroků Česka a spolupráce veřejného a soukromého sektoru k zajištění úspěšné zelené transformace,“ uvedl největší zástupce firem v zemi.
Podle Vlčka ale strategie konkrétní cesty obsahuje, aby se Česko dostalo mezi prvních deset úspěšných ekonomik v Evropě.
„Těch opatření je tam více jak 150. Co máme konkrétně dělat v oblasti legislativy, v oblasti financování, v oblasti kooperace s podnikatelským sektorem, v oblasti kapitálového trhu,“ upozornil.
Podle něj je navíc cílem dokumentu zpřehlednit řadu dalších už existujících plánů týkající se ekonomiky.
„Česko má v současné době více jak 300 různých strategií, které se mnohdy nenaplňují. My musíme dokázat strategie lépe řídit, hodnotit, ale i zrušit a smazat věci, které nefungují a jsou prostě jenom na papíře,“ říká k dokumentu Vlček.
Rozpočet po povodních
Vláda tento týden projedná úpravu rozpočtu na letošní i příští rok kvůli povodním. Na zhruba stomiliardovou škodu chce stát přispět letos 30 miliardami a příští rok deseti. O to se zvýší také plánované schodky státního rozpočtu. Dluh by měly pokrýt nové státní dluhopisy.
„Zatím jsou ty částky, které a vláda představila, řekněme, na rozjezdové práce nebo na řešení akutních stavů po té strašlivé povodni. Nepochybně to ale celkově bude kombinace zdrojů nejen státu, ale samozřejmě i jednotlivých obcí, krajů a pojišťoven,“ očekává Lukáš Vlček.
Čtěte také
Dalších 50 miliard korun by také mělo Česko dostat z evropského Fondu solidarity.
Ačkoliv právě STAN dříve byl zastánce zvýšení některých daňových příjmů, například vyšší daňovou progresí u fyzických osob, zavedením zdanění vína nebo sektorové daně pro banky, takovou cestu nyní navrhovat nebude.
„Otázka zásahu do daňového systému v současné době není na stole, a to i z praktických důvodů. Taková změna by sněmovnou už reálně ani nemusela projít,“ soudí Vlček.
Úpravy letošního rozpočtu kvůli povodním by podle Vlčka kromě zvýšení schodku ale měly provázet i změny v již naplánovaných výdajích.
„Osobně si myslím, že bychom zároveň měli udělat revizi současného rozpočtu a podívat se na všechny výdajové položky jak v provozních oblastech, tak v oblastech investic nebo nákupů. Zda ty věci jsou vůbec naplněny. Zda nejsou určité, řekněme, rezervy nebo nenaplněné položky. A ty potom rozpočtovými opatřeními přesuňme právě na řešení povodní,“ navrhl.
Lukáš Vlček je jedním z těch, o kterých hnutí STAN nyní přemýšlí jako o ministrovi průmyslu a obchodu. A to poté, co současný šéf rezortu Jozef Síkela (STAN) zamíří do Evropské komise. O kandidátech na ministra by hnutí mělo jednat tento týden.
Jaké programy pro pomoc podnikům se chystají? Co si Vlček myslí o portfoliu pro Jozefa Síkelu? Poslechněte si celý podcast Peníze a vliv.
Související
-
Tři problémy mohou zmařit dostavbu Dukovan Korejci. Smlouva zatím není, varuje poradce premiéra
Je důležité, aby ve smlouvě na dostavbu jaderných bloků bylo všechno, co korejská KHNP slíbila, včetně zapojení českého průmyslu, zdůrazňuje Tomáš Pojar.
-
Expert: Návratnost fotovoltaiky na paneláku je do 10 let. Vyplatí se sdílet energii s místní školou
Solární panely na střechu si v poledních letech pořizují hlavně majitelé rodinných domů, od loňska ale mají stejnou možnost také lidé v bytových domech.
-
Žádný hazard, ale konec praxe z Rakouska-Uherska. Ministerstvo hájí reformu antimonopolního úřadu
Vláda má v září projednat návrh reformy přezkumu veřejných zakázek. Změnit by se tak mělo fungování Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka