Vláda má ředitele BIS jmenovat. Pokud to neudělá, tak přinejmenším obchází, spíše však porušuje zákon, říká ústavní právník Kysela

10. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Michal Koudelka, ředitel Bezpečnostní informační služby

Bezpečnostní informační službu (BIS) dočasně povede její stávající ředitel Michal Koudelka. Rozhodla tak vláda na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO). Ústavní právník z Právnické fakulty Univerzity Karlovy Jan Kysela ale zpochybňuje zákonnost tohoto postupu: „Zákon neříká: ‚Vláda má udělat tohle a všechno ostatní, zejména A, B a C, udělat nesmí.‘ V demokratickém právním státě je státní moc možné vykonávat pouze způsobem, který zákony stanoví.“

„Pokud zákon říká, že vláda jmenuje ředitele BIS po projednání v příslušném výboru a vláda to neudělá a najde nějakou ‚kličku‘, tak ten zákon přinejmenším obchází, spíše však porušuje,“ konstatuje ústavní právník.

A vysvětluje, že už před řadou let se dospělo k závěru, že obcházení zákonných procedur může mít negativní dopady pro jistotu výkonu funkce.

Takhle se prostě postupovat nemá.
Jan Kysela

Přestože s výjimkou zmíněné nejistoty by nemusel aktuální stav nutně vést k závažným problémům, potíže by mohly nastat například v oblasti disciplinárního řízení na půdě BIS, myslí si Kysela.

Čtěte také

„Takhle se prostě postupovat nemá,“ shrnuje odborník na ústavní právo.

Bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace Karel Randák za vzniklou situaci kritizuje zejména politickou reprezentaci státu a připomíná, že přetahovaná o šéfa BIS vysílá nelichotivé signály do zahraničí.

„To, jak se tady pánové z vlády rozhodli tu zodpovědnost víceméně přehodit na někoho dalšího, je naprosto bezprecedentní,“ komentuje.

Upatlaný kompromis

Vedoucí Mezinárodního politologického ústavu při Masarykově univerzitě Vít Hloušek hodnotí krok vlády v čele s Andrejem Babišem jako „upatlaný kompromis“, který otevírá mnoho otázek do budoucna a zřejmě ještě bude mít dohru ve chvíli, kdy přijde čas na sestavování nové vlády.

Hosty byli:
Veronika Šírová, redaktorka, Český rozhlas
Jan Kysela, ústavní právník, vedoucí Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty Univerzity Karlovy
Karel Randák, bývalý šéf Úřadu pro zahraniční styky a informace
Vít Hloušek, vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity

„Nejsmutnější na celé té věci není politický boj o nominaci nějakého konkrétního kandidáta. Smutné je, že se jedná o ředitele BIS. Tyto služby prostě zajišťují bezpečnost státu a z hlediska předsedy vlády je to krok, který funkčnost Bezpečnostní informační služby oslabuje. A vůbec by neměl být předmětem politické debat,“ uzavírá.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Martiny Maškové a Martina Matějky.

Spustit audio

Související