Senátor Láska: Spojenci se mohou obávat, že do BIS přijde za Koudelku někdo, kdo bude vynášet informace do Ruska

3. srpen 2021

Šéfovi Bezpečnostní informační služby (BIS) Michalu Koudelkovi k 15. srpnu končí mandát. Po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem se ale premiér Andrej Babiš (ANO) o jeho setrvání ve funkci jasně nevyjádřil. Není proto jisté, kdo za dva týdny zpravodajskou službu povede. „Jsou nějaká pravidla, která by se měla dodržovat. Osud pana Koudelky už měl být dávno vyřešený,“ říká bývalý náměstek zahraniční rozvědky Jan Paďourek z Katedry bezpečnostních studií CEVRO Institutu.

„Správné řešení je, aby minimálně půl roku před koncem mandátu bylo zřejmé, kdo bude nadále ředitelem BIS,“ přidává se ke kritice senátor Václav Láska (SEN 21). Podle něj už vláda v tuto chvíli vybírá jen ze špatných řešení.

Čtěte také

Velmi negativně vnímá v této otázce váhání premiéra. Ten je podle Lásky vůči prezidentovi, který Koudelku opakovaně odmítl povýšit do generálské hodnosti, v submisivní pozici a nemá odvahu Hradu vyhovět, ani nevyhovět.

Za podivnou označuje celou situaci i bývalý ministr vnitra František Bublan (ČSSD). „Nevidím důvod, proč by měl skončit, spíš vidím opačné důvody – proč by měl zůstat. Pravda je taková, že není důvod pana Koudelku ve funkci nepotvrdit, je tady pouze snaha jedné ústavní osoby, aby nepokračoval.“

Až po volbách?

Premiér Babiš připustil, že by obsazení pozice šéfa Bezpečnostní informační služby mohla dořešit až vláda vzešlá z říjnových voleb. Jakékoliv rozpaky v tomto ohledu ale mohou vzbuzovat nedůvěru zahraničních bezpečnostních složek, varuje senátor Láska.

Čtěte také

„Některé země se mohou obávat, že se to u nás zvrtne tak, že místo pana ředitele Koudelky přijde nějaký rezident z Hradu, který v nejhorším případě bude vynášet informace do Ruska.“

Pokud by spojenci cítili silný tlak nebo vliv na východ orientovaného prezidenta, mohl by se skutečně tok informací zmírnit, nebo dokonce filtrovat, uznává Bublan. „Partneři by se obávali o naši spolehlivost, a to by nemělo dobrý vliv na práci služby, protože dnes bez spolupráce není nic možné.“

Nemá logiku, aby vláda pana Koudelku šestkrát navrhla na povýšení do generálské hodnosti a nakonec mu neprodloužila mandát.
Jan Paďourek

Tyto obavy sdílí i expert Jan Paďourek, který apeluje na vládu, aby situaci vyřešila co nejrychleji. „I z mého hlediska už je docela pozdě,“ říká a dodává, že celá situace nedává smysl.

Hosty byli:
František Bublan, ČSSD, bývalý ministr vnitra a bývalý ředitel civilní rozvědky
Václav Láska, SEN 21, senátor, bývalý policejní vyšetřovatel a předseda správní rady Transparency International
Jan Paďourek, Katedra bezpečnostních studií CEVRO institutu, bývalý náměstek zahraniční rozvědky
Jaroslav Spurný, investigativní novinář, týdeník Respekt

„Nemá logiku, aby vláda pana Koudelku léta chválila, šestkrát ho navrhla na povýšení do generálské hodnosti a nakonec mu neprodloužila mandát. Z tohoto hlediska by neprodloužení mandátu muselo být vykládáno jako ústupek Rusku.“

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Lukáše Matošky.

autoři: Lukáš Matoška , marz
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.