Viníkem je Babiš a jeho touha po penězích. Zatáhl svou rodinu do podvodu, myslí si Němcová (ODS)

15. listopad 2018

Andrej Babiš odmítá rezignovat kvůli údajnému únosu jeho syna Andreje na Krym. Rozhovor, který s Andrejem Babišem mladším natočili reportéři Televize Seznam, označil premiér za hyenismus a slova o únosu za lež.

Opozice chce kvůli kauze hlasovat o nedůvěře vládě, podle předsedy ODS Petra Fialy se už podařilo shromáždit potřebné podpisy poslanců. „Chtěli jsme dát prostor premiérovi, aby zvážil závažnost situace. Pokud sám nevyvodí důsledky, tak tyto podpisy předáme předsedovi Sněmovny, aby svolal mimořádnou schůzi,“ upřesňuje poslankyně Miroslava Němcová (ODS).

Možná, že byl Babiš ml. poslán na Krym k moři za sluníčkem. Přece tam nebyl zavlečen nějakými agenty, říká Dolejš z KSČM

Jiří Dolejš

Po zveřejnění výpovědi Andreje Babiše mladšího pro Seznam Zprávy chtějí opoziční strany demisi premiéra. Důležitou roli tak teď budou mít dva hráči: koaliční ČSSD a KSČM, která ve Sněmovně vyslovila vládě důvěru.

Babiš navíc podle Němcové z pozice premiéra brání vyšetřování a provádí čistky v bezpečnostních sborech. „Je zde enormní zájem Andreje Babiše do těchto složek zasahovat, a to se dá vysvětlit jen tím, že se ocitá v ohrožení a čistí si cestu,“ tvrdí.

Reportáž prý odhalila rodinný aspekt kauzy Čapí hnízdo, který nezapříčinil nikdo jiný než Andrej Babiš. „Jestliže se máme bavit o žumpě a naprosto nepochopitelných věcech, tak se jich dopustil otec těch, které uvrhl do takto strašné situace,“ upozorňuje Němcová.

„Jako slušnému člověku mi nepřipadá možné zatáhnout svou rodinu do svého – podle policie – podvodu s evropskými dotacemi. To normální člověk neudělá a táta to svým dětem neudělá,“ dodává.

Viník je Andrej Babiš a jeho touha po penězích. Překračoval všechny meze a svou rodinu do toho takto zoufalým způsobem dostal.
Miroslava Němcová

Babiš by měl podle Němcové vysvětlit, proč nemocného člena své rodiny nechal odvézt na Krym, místo aby mu zajistil léčbu v Česku. „Když začalo stíhání, mohlo dojít k synově vyšetření a orgány činné v trestním řízení by dostaly legitimní materiál k tomu, aby třeba tento člověk nemohl být ze zdravotních důvodů stíhán. Nic z toho se nestalo,“ zdůrazňuje.

Největší žumpa

Naopak podle poslance Miloslava Janulíka (ANO) reportáž nepřinesla nic nového. „Na něco takového, co jsme mohli vidět od novinářů Seznamu, by slušný člověk vůbec reagovat neměl. To je největší žumpa,“ uvádí s tím, že ostatní novináři by se měli od svých kolegů distancovat.

Od svého stranického šéfa ani ohledně obsahu reportáže nevyžaduje žádné další vysvětlení. „Já jsem lékař a ten kluk má schizofrenii. A jestli se chcete opírat o několik vět, které řekl člověk na psychofarmacích, tak je to výraz vašeho zoufalství,“ reaguje na slova Němcové.

Vy povolujete svým dospělým dětem, kam pojedou? Moje dcera je v Guatemale a také se mě neptala na povolení.
Miloslav Janulík

Janulík se pozastavuje i nad načasováním vydání reportáže. „To vidí i slepý. Ale když vyjedete pár kilometrů za Prahu, tak to naše občany moc nezajímá. Praha není Česká republika. Zaplaťpánbůh,“ dodává.

Odmítá i možnost, že by Babiše ve funkci premiéra nahradil jiný představitel z hnutí ANO. „Vláda normálně pracuje, je tu od toho, aby pracovala pro lidi této země. Nějaké kauzy, pseudokauzy nebo reportáže na tom nemůžou nic změnit,“ zdůrazňuje.

autoři: Veronika Sedláčková , ert
Spustit audio

Související