Většina lidí světa žije v přeplněných městech. Vlády proto staví nové metropole na „zelené louce“
Až 60 procent všech obyvatel Země žije ve městech. Z mnoha metropolí Asie a Afriky jsou organismy bez kontroly, jejich růst nikdo neřídí. Vlády proto zkoušejí stavět nová města na zelené louce a stěhují je tisíce kilometrů od původních metropolí.
Hlavní města hrála v historii zvlášť důležitou roli ve starověké Číně. Byla sídlem Nebeských resp. Dračích císařů a tak místem, kde se podle mytologie země a nebesa slévají v jedno, aby zajistila podmínky pro spravedlivou vládu.
Rekordmanem v počtu let, kdy město drželo statut metropole, je Si-an, ve starých mapách označovaný jako Čchang –an, a to pět císařských dynastií. Světové proslulé se město stalo i jako výchozí bod legendární Hedvábné stezky.
Dalším čínským rekordmanem je Peking. Před tím, než se stal metropolí První čínské republiky a od roku 1949 i Čínské lidové republiky, tu sídlily proslulé dynastie Jüan, Ming a Čching.
Několik staletí drželo primát největšího města světa, ze kterého se rozbíhaly nejdůležitější obchodní cesty na východ do Japonska, na jih až na Jávu, na sever do Mongolska a ty západní končily až v Benátkách a Cařihradu.
Afrika
Velmi silné, národně-osvobozenecké hnutí a vznik jedné samostatné země za druhou, dostaly v 60. letech Afriku do popředí světového dění.
Čtěte také
Demografové i urbanisté předpovídali černému kontinentu obrovský růst, ekonomové byli opatrnější. Nikým nekontrolovaný růst nigerijské metropole Lagosu došel tak daleko, že vláda v roce 1976 rozhodla o hledání nového hlavního města – a zvolila tehdy nedůležité Abudja v centrální části.
Jako prozíravé se ukázalo, že generálové v čele vlády neupřednostnili žádnou oblast, kde by měla převahu některá z etnických menšin. Kolem metropole Abudji se dodnes využívají bohatá naleziště ropy a plynu, ale žádné etnikum tu nemá takovou převahu, aby si zisky z těžby nárokovalo.
Kazachstán
Začít zcela znovu na zelené louce se rozhodl i Kazachstán. Jen co se bohatá středoasijská země zbavila v roce 1991 ruských okupantů, začala pracovat na přesunu metropole. Almaty totiž stála na tektonicky velmi nestabilním podloží a pravidelně se tam opakovala ničivá zemětřesení. Armádě se zase nelíbila blízkost čínské hranice.
Čtěte také
V prosinci roku 1997 se proto vláda, prezident i ministerstva přesunuly 1200 kilometrů na sever – do města Astana. Prezident Nursultan Nazarbyaev podle vlády zanechal tak výraznou stopu, že Astanu přejmenovali na jeho počest Nur-sultan.
Podle údajů OSN pokračuje dlouhodobý, celosvětový trend, kdy se lidé stěhují do měst. A to přes všechny problémy, které města mají.
Světovými rekordmany v míře urbanizace jsou Belgie, Island, Holandsko a Japonsko – tam žije přes 90 procent všech obyvatel ve městech. Na opačném konci žebříčku figurují Papua Nova Guinea, Niger a Jižní Súdán, kde je to jen necelá pětina.
Nejúspěšnějšími bojovníky s chudobou jsou paradoxně země, které evidují nejvyšší podíl takto zasažených lidí z řad vlastních obyvatel – Čína, Indie, Nigérie nebo Brazílie. Naopak světovým rekordmanem je jeden z nejmladších států světa Jižní Súdán.
Tam aktuálně žije ve slumech až 95 procent veškeré populace. Podle OSN aktuálně žádná členská země neplánuje stěhování své metropole. A tak v příštích deseti letech bude nejsledovanějším urbanistickým kouskem přeměna stávající Jakarty ve zbrusu novou Nusantáru.
Víc si poslechněte v Zaostřenu Davida Jakše.
Související
-
2 roky války na Ukrajině: V týlu to nejvíc odnáší lidská psychika, vyrůstají nám děti války
Válka na Ukrajině trvá už dva roky. Zprávy z fronty přitom nejsou příznivé: Rusové dobyli Avdijivku u Doněcka, o kterou se sváděly tvrdé boje od začátku agrese.
-
Pod hranicí chudoby žilo v roce 2022 víc než milion Čechů. Pomoct by jim mohlo nespotřebované jídlo
Na jaké překážky naráží darování jídla? Proč nemají povinnost darovat neprodejné zboží i výrobci? Je vůbec možné darovat už uvařené porce třeba z jídelen?
-
Etiopii chybí voda, Češi tak léta pomáhají v rozvoji infrastruktury
Etiopie je nejlidnatější vnitrozemská země světa, má víc než 110 milionů lidí. Větší část Etiopanů pracuje v zemědělství a nemá přístup k vodě.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.