Věra Jourová: Naše komunikace je víceméně mizerná. Neumíme předávat pozitivní zprávu o Evropské unii
„Když vysvětluji, co jako Evropská unie děláme, tak se snažím vidět to z pozice běžného evropského občana,“ říká v pořadu Evropa Plus eurokomisařka Věra Jourová (ANO). Uznává ale, že by Brusel mohl častěji hovořit k evropským občanům jasnější řečí.
Podle Jourové se ne vše dá jednoduše vysvětlit, zvláště „velká politika“ ne. „Souhlasím ale, že všichni máme tendenci používat příšerný žargon,“ připouští europolitička.
„Lidé rozumí slovům jako růst, přidaná hodnota, zaměstnanost. Ale máme spoustu jiných zaklínadel jako třeba solidarita, pod kterou si každý může představit cokoliv. Takže na to bychom si měli dávat pozor.“
Naše komunikace je víceméně mizerná.
Věra Jourová
Patrné je to v zvláště v případě Čechů, kteří jsou velmi euroskeptičtí. „Nejsme schopni dlouhodobě předávat pravdivou a pozitivní zprávu o Unii,“ přitnává Jourová.
„Naše pražské zastoupení je personálně i finančně poddimenzováno. Máme málo lidí a peněz, abychom zprávu z Bruselu dokázali nejen přeložit, ale i převést tak, aby tomu naši lidé rozuměli a našli si v ní i něco pro sebe.“
Jourová je přesvědčena, že každá z evropských politik obsahuje něco, co si může jednotlivec vztáhnout na sebe: „Zásadně neděláme politiky, které by byly ostře proti nějaké skupině občanů.“
Jourová ve středu také prezentovala zprávu o hodnocení stavu demokracie a právního státu v členských zemích.
Unie je oblíbený fackovací panák
Velice tvrdou lekcí pro Brusel byla podle Jourová pandemie. „Když začala, tak jsme brali jako automatické, že nemáme jako Unie v kompetenci zdravotnictví a nemůžeme spustit například systém civilní ochrany,“ říká.
„Trestuhodně jsme počítali s tím, že se to ví, ale ono se to neví a já jsem pak musela dávat desítky rozhovorů, co budeme v té věci dělat,“ popisuje eurokomisařka jeden z příkladů, kdy komunikace EU s veřejností selhala.
Evropská unie v pandemii selhala, protože státy, které ji tvoří, nebyly schopny se dohodnout na společném postupu.
Věra Jourová
„Evropská unie je také oblíbený fackovací panák. Když je něco občanům nelíbí, tak má místní ministr tendenci se vymluvit na to, že to po nás chce Brusel. V tom momentu u internetu nebo televize skáču pět metrů do výšky, protože dobře vím, co Brusel chce a co ne,“ shrnuje Věra Jourová.
Poslechněte si celý rozhovor Viktora Daňka.
Související
-
Vystrčil nám pomohl narovnat hřbety. Naši partneři k nám musí přistupovat s respektem, říká Jourová
„Unie respektuje politiku jedné Číny, ale zároveň máme také dialog s Tchaj-wanem, a to v případech, které nevyžadují jeho uznání jako samostatného státu,“ shrnuje Jourová.
-
Jourová: Čelíme obrovské krizi, která tu nebyla sto let. Teď musíme uzdravit lidi i ekonomiku
Eurokomisařka Věra Jourová tvrdí, že probuzení na začátku koronavirové krize bylo kruté. Česko to prý vzalo za správný konec, stejně jako další země ex-východní bloku.
-
Znepokojuje mě, když se z veřejnoprávních médií stanou hlásné trouby vlády, varuje Jourová
Věra Jourová tvrdí, že se těší na začátek roku 2020, kdy bude mít konečně v rukou legislativu, která „hlídá“ transparentnost médií všech členských zemí EU.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.