Vědecké dobrodružství v Kamerunu: Toulavým autobusem jezdí děti zdarma, poučit se musí i nejchudší
Projekt Toulavý autobus, financovaný ZOO Praha, funguje už od roku 2013. Podle kamerunského koordinátora si za tu dobu mezi místními získal věhlas.
Že jsou nadějí pro budoucnost děti, platí i z hlediska ochrany přírody. Přestože v Kamerunu žijí často v bezprostředním sousedství deštného lesa, některá divoká zvířata znají jen jako maso na talíři. Změnit se to snaží i Češi – třeba prostřednictvím Toulavého autobusu.
„Pro ty děti je to veliký zážitek, veliká událost spojená právě s ochranou přírody. A my věříme, že to v nich zůstává,“ říká ředitel ZOO Praha Miroslav Bobek. A za pravdu mu dává místní subprefekt Mvilongo Abena Désiré: „Moje dcera se cesty toulavého autobusu zúčastnila. A když se vrátila, řekla mi: ‚Tati, opice by se neměly zabíjet a jíst.‘“
Autobus budí pozornost
Koordinátor Jocelyn Ewane Aubey říká, že autobus tady budí pozornost sám o sobě, navíc upoutává i svou barevností a obrázky zvířat. Pro děti je výlet takovým vozidlem něčím úplně novým a lidé jsou prý často překvapeni, že je celá edukační cesta zdarma.
„Kritéria jsou jednoduchá. Prvním je žít tady na okraji rezervace Dja, za druhé musí dítě chodit do jedné z místních škol a za třetí musí mít výborný prospěch,“ vypočítává Aubey. Třetí kritérium má zaručit, že dítě má potřebnou rozumovou úroveň, aby mohlo získané vědomosti předat po návratu domů rodině.
„No a nakonec musí být dítě zdravé. Cesta totiž trvá pět dní a ujede se 600 kilometrů. Nemocné dítě by náročný program nezvládlo,“ dodává koordinátor s tím, že naprostá většina dětí nebyla nikdy dál než v okolních vesnicích. A tak je pro ně výlet velkým dobrodružstvím.
„Dostanou se až do hlavního města, kde vidí mrakodrapy. Pro tyhle děti je mrakodrapem i třípatrový dům. V záchranné stanici vidí živé gorily a další primáty. Když se pak vrátí sem, mají jednu touhu – podívat se do světa znovu. A třeba se jednou rozhodnou pro studium, a nakonec se z nich můžou stát profesionální ochránci přírody,“ uzavírá optimisticky Aubey.
Vědecké dobrodružství z Kamerunu poslouchejte až do pátku 1. března v 7:25 na Plusu.
Související
-
Vědecké dobrodružství v Kamerunu: Místní si vydělávají nelegálním lovem, alternativou je zemědělství
Nelegální lov goril a dalších ohrožených zvířat v afrických pralesích je pro místí vítaným zdrojem příjmu. Prodávanému masu říkají „bushmeat“.
-
Vědecké dobrodružství v Kamerunu: Ochrana přírody se bez domorodců neobejde, tvrdí antropolog Frynta
Čeští vědci jezdí mezi Pygmeje už asi 7 let. Snaží se s nimi navázat vztah a zjistit, jak vnímají divoká zvířata. Bez jejich spolupráce by některé druhy mohly vyhynout.
-
Vědecké dobrodružství v Kamerunu: Úbytek přirozeného lesa je to hlavní, co ohrožuje nejen gorily
Všechny druhy goril označuje seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody za kriticky ohrožené. Jaké možnosti mají ochránci přírody, zjišťoval přímo v Kamerunu Dan Mrázek.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka