Vědecké dobrodružství v Kamerunu: Ochrana přírody se bez domorodců neobejde, tvrdí antropolog Frynta
Čeští vědci jezdí mezi africké Pygmeje pravidelně už asi sedm let. Snaží se s nimi navázat vztah a zjistit, jak vnímají divoká zvířata. Bez jejich spolupráce by totiž některé druhy mohly nadobro vyhynout.
V africkém Kamerunu jsou jedním z hlavních témat kriticky ohrožené gorily. Aby ale vědci mohli získat v ochraně druhů Pygmeje na svou stranu, musí nejprve pochopit jejich vztah k přírodě a místním živočichům.
„My jim nemůžeme říct: ‚Nelovte nic, maso z lesa je špatná věc.‘ To povede jen k tomu, že se nám vysmějí. Potřebujeme pochopit jejich uvažování o zvířatech – jaké emoce v nich vzbuzují, jak je hodnotí a která by byli ochotní chránit,“ vysvětluje antropolog Daniel Frynta.
Aby přístupu Pygmejů k přírodě dobře porozuměli, rozdávají výzkumníci domorodcům třeba obrázky zvířat, které mají seřadit. Například podle míry estetické krásy nebo strachu, který v nich vzbuzují. Z hlediska pocitu ohrožení se na prvních místech pomyslného žebříčku umisťují převážně hadi a velcí savci.
Ochrana přírody se bez Baků nemůže obejít. Jsou to jediní lidé, kteří se v lese opravdu dobře orientují a zvířata jsou schopni najít. Tudíž na jejich rozhodnutí nejvíc záleží, jestli ta gorila přežije, nebo ne.
Daniel Frynta
„Poskládáním všech těchto údajů do určité mozaiky přicházíme na to, jak na ně,“ říká Frynta. Pokud je totiž pro Pygmeje skolení gorily znakem mužnosti a síly, je možné jim vysvětlit, že pokud gorily vymřou, už nikdy nebudou moci svou odvahu dokázat.
Bakové a Bantuové
Pygmejský kmen Baků se tradičně řadí mezi lovce a sběrače. Bantuové, kteří okolní pralesní vesnice obývají ve větším počtu, jsou naopak zemědělci a vzhledem k početní převaze považují Pygmeje za sobě podřízené.
Vědecké dobrodružství v Kamerunu: Úbytek přirozeného lesa je tím hlavním, co ohrožuje nejen gorily
Všechny druhy goril označuje červený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody za kriticky ohrožené. K této situaci velkou měrou přispívá kácení pralesů a nelegální lov. Jaké možnosti mají ochránci přírody, zjišťoval přímo v Kamerunu Dan Mrázek.
Podle Daniela Frynty by se přitom jedni bez druhých neobešli. „Bakové loví a přebytky směňují s bantuskými zemědělci za plodiny. Nedá se říct, že by kterákoli z těch populací mohla žít sama, nezávisle na té druhé. Je to koexistence dvou etnik.“
Vzhledem k rozdílnému způsobu obživy je i vnímání divokých zvířat u obou kmenů jiné. Zatímco zemědělci prý vnímají zvířata v podstatě jen jako škůdce polních kultur a žádný vztah k nim nemají, pro lovce jsou minimálně esteticky krásná.
Vědecké dobrodružství z Kamerunu poslouchejte až do pátku 1. března v 7:25 na Plusu.
Související
-
Vědecké dobrodružství v Indii: Degustátorům projdou ročně pod rukama tisíce tun kávy
Spotřeba klesá, ale tržby stoupají. I Češi si raději připlatí za kvalitnější kávu. Třeba z fairtradové produkce. V jihoindické Kerale natáčel Ondřej Ševčík.
-
Vědecké dobrodružství v Kamerunu: unikátní výzkum na jednom z...
Za dalším vědeckým dobrodružstvím Českého rozhlasu Plus se redaktor Ondřej Novák vypravil do afrického Kamerunu. Unikátní výzkum opylovačů a květin již několik let ...
-
Vědecké dobrodružství v CERNu: Redaktor navštívil továrnu na antihmotu i urychlovač částic
Základním kamenem současné částicové fyziky je statistika. Data získaná měřením totiž pomohou najít souvislosti, o kterých vědci třeba jen teoretizují. Proto nepřek...
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.